Erişilebilirlik

'Başkan Destek Arayacak' - 2004-06-25


Başkan Bush İrlanda ve Türkiye’yi kapsayan beş günlük ziyaret için Washington’dan, bugün hareket ediyor. Başkan önce İrlanda’da Avrupa Birliği zirvesinde, ardından da Pazartesi günü İstanbul’da başlayacak olan NATO zirvesinde, Irak’a yardım konusunda uluslar arası işbirliği sağlamak için çalışacak.

Başkan’ın ziyareti hakkında açıklamalarda bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, Bush’un zirvede ayrıca Genişletilmiş Ortadoğu Girişimi için destek sağlamaya çalışacağını da belirtti. Rice Başkan’ın Türkiye ziyareti hakkında şunları söyledi:

“Başkan Türkiye ziyaretini, Müslüman dünya içinde önde gelen laik bir demokrasinin sahibi olan ülkeyle ortaklığı güçlendirecek bir fırsat olarak görüyor. Başkan, 27 Haziran’da Başbakan Erdoğan’la görüşecek, Anıtkabir’e çelenk koyacak ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’le öğle yemeği yiyecek. Aynı gün İstanbul’a geçecek olan Başkan burada dini liderlerle biraraya gelecek. NATO toplantıları ve zirveye katılan liderlerden bazılarıyla görüşmelerin ardında da Başkan, Galatasaray üniversitesinde bir konferans verecek.”

Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, Başkan’ın İstanbul’da dini liderlerle görüşmesi hakkındaki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Bu görüşme, Türkiye’de, tüm büyük dinlerin bir hoşgörü ortamı içinde birlikte yaşayabildiğini göstermek için yapılacak. Başkan İstanbul’da büyük dinlerin ve kiliselerin kilisenin liderleriyle görüşecek olmaktan heyecan duyuyor.”

Condoleezza Rice NATO zirvesinde yeni Irak Başbakanı İyad Allavi’nin askeri eğitim konusunda teknik yardım isteğinin ele alınacağını ve Irak’ın ihtiyaçlarının değerlendirileceğini belirtirken, NATO ülkelerinden 16’sının şu anda Irak’taki faaliyetlere katılmakta olduğuna işaret etti.

Teröristlerin dün Türkiye’deki bombalamalarla NATO ülkelerine, “karışmayın” mesajı vermeyi istediklerini belirten bir soruya da Rice, “teröristler istikrarlı bir Irak oluşturma çabasını baltalamak istiyor ve egemenliğin Iraklılara devrini engellemeye çalışıyor” diyerek yanıt verdi.

Condoleeza Rice, İstanbul zirvesinde NATO’dan Irak’taki faaliyetlerini artırmasının istenebileceğini de ima etti:

“NATO, Afganistan dahil olmak üzere birçok yerde görev yapıyor, fakat NATO’nun yardım isteklerine de cevap verebilmesi lazım. Bu, bağımsızlık ve özgürlüklerin yayılması demektir. NATO kuruluşundan beri, bu ilkeleri savundu. Bunlar NATO’nun savunduğu değerlere uygundur. Başkan da NATO’yu bu sorumluluğu yüklenmeye çağıracaktır. Bağımsızlık ve özgürlük yürüyüşünün devam etmesi için tarihi bir fırsat vardır ve NATO bunda bir rol üstlenmek durumundadır.”

Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, yardımlara rağmen Iraklıların, en kısa zamanda kendi güvenliklerini kendilerinin sağlayabilir hale gelmesine ihtiyaç bulunduğunu da kaydetti.

XS
SM
MD
LG