Erişilebilirlik

NATO Sözcüsü:  'İstanbul'da Güvenlik Kaygımız Yok' - 2004-06-23


NATO Sözcüsü James Appathurai, İstanbul Zirvesi’ndeki ilk önemli açıklamanın Afganistan operasyonlarıyla ilgili olacağını söyledi. İttifakın zirvede Afganistan’daki operasyonlarını başkent Kabil ve Kunduz dışına doğru genişletme kararı alması bekleniyor.

Bu çerçevede Almanya’nın öncülüğünde oluşturulan bölgesel yeniden yapılandırma birimlerinin sayısı artacak. "İstanbul Zirvesinin elbette ikinci önemli gündem maddesi Irak olacak” diyen Appathurai Irak konusunda da şöyle konuştu:

"Irak konusunda ittifakın oynayabileceği rol geniş biçimde ele alınacak. Ama ittifak üyeleri, karar almadan önce 30 Haziran’da yönetimi devralacak olan yeni Bağdat yönetiminin NATO’dan ne istediğini bilmek istiyor."

James Appathurai, zirvede ittifak üyelerin Irak konusunda ortak bir zeminde buluşabileceğine inandığını söyledi. Ancak NATO sözcüsü, bu konuda gündeme gelecek görüşler hakkında yorum yapmanın zor olduğunu da belirtti.

Sözcü Appathurai, bu yılki zirvenin içerik bakımından çok zengin olduğunu, ittifakın modernizasyonundan, güney Akdeniz’deki işbirliğinin artırılması ve Körfez ülkeleriyle yeni bir diyalog kurulmasına kadar bir dizi konunun ele alınacağını bildirdi. Sözcü, ittifakın Akdeniz ve Körfez bölgelerine ilişkin olarak İstanbul Zirvesi’nde görüşeceği girişimi de şöyle özetledi:

"Bu konu iki temel başlık altında irdelenecek. Bunlardan ilki NATO’nun İsrail, Ürdün ve üç Kuzey Afrika ülkesiyle ilişkilerine daha derin bir boyut katmak, Akdeniz diyaloğu adı verdiğimiz bu süreci daha pratik hale getirebilmek, gelecekte ortak operasyonlar düzenleyebilmek. İkinciisi ise Körfez ülkeleriyle, eğer istek gösterirlerse, diyalog yolu oluşturmak, güvenlik konusunda ortak anlayışı genişletmek."

NATO'nun Körfezdeki Müslüman ülkelerle yeni bir girişimi resmen başlatmayı planladığı zirvenin, ititfakın ilk Müslüman üyesi olan Türkiye’de yapılmasının anlamı konusunda da NATO Sözcüsü James Appathurai şunları söyledi:

"Umarım ki bu zirvenin, NATO’nun diğer üyeleriyle yıllardır büyük uyum içinde çalışan Türkiye’de yapılıyor olması, medeniyetlerarası çatışmanın kaçınılmaz olmadığını, farklı medeniyetlerin birlikte uyum içinde çalışabileceğini en iyi biçimde ortaya koyar."

Amerika Dışişleri Bakanı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Robert Bradtke, Temsilciler Meclisi’nde bir süre önce yaptığı bir konuşmada NATO’yu küresel erişimi olan aktif bir ittifak olarak nitelemişti. NATO Sözcüsü Appathurai’a bu görüşe katılıp katılmadığını sorduk:

"NATO kesinlikle küresel bir örgüt değil. Sadece üyelerinin güvenliğini sağlamaya, onların değerlerini korumaya çalışan bir organizasyon. Bunu yaparken de istikrarı yaymayı amaçlıyor, ama bu NATO’nun Birleşmiş Milletler gibi olduğunu veya Birleşmiş Milletler gibi olmayı planladığı ve buna özendiği anlamına gelmez."

NATO’nun kendini yeni tehditlere hazırlama ve istikrarı yayma konusunda attığı adımlar İstanbul’da da devam edecek. Bu çerçevede ittifakın İstanbul’da terör eylemlerini engelleme amacıyla 8 yeni önlem açıklaması bekleniyor. Sözcü Appathurai, İstanbul zirvesi için alınan güvenlik önlemleri konusunda da Türk hükümetinin aldığı önlemleri tatmin edici bulduklarını belirtti ve “güvenlik açısından çok rahat bir zirve geçirmeyi umuyoruz” dedi.

XS
SM
MD
LG