Erişilebilirlik

Kongre'de Irak Tartışması - 2004-06-22


Kongre’nin Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti üyeleri, Bush Yönetimi’nin Irak politikaları konusunda farklı görüşler taşımakla birlikte, 30 Haziran’da planlanan Irak’ın yönetim devri konusunda oldukça kaygılı. Kongre üyelerinin ortak kaygıları, özellikle devir teslim günü yaklaştıkça Irak’ta Amerika’ya bakış açısının ne yönde seyrettiği ve devir teslimden sonra neler olabileceği üzerinde yoğunlaşıyor.

Komisyonun, kısa bir süre önce Irak’ı ziyaret eden Cumhuriyetçi Partili üyesi Christopher Shays izlenimlerini şöyle aktarıyor:

"Oraya gittiğimizde çok katı ve merkezi bir koalisyon yönetimi gördük. Bu insanlar aşırı gururun içine saplanmış, aslında hizmet etmeleri gereken ve 'Egemen toplum' diye niteledikleri insanlara karşı kendilerini hükmeder duruma getirmişler. Birçok Iraklı da bunun farkında. Eğer düşman topraklardaysanız, yapacağınız hataların ne kadar ciddi sonuçlar yaratacağını ve başarılarınızın ise ne kadar hızlı unutulacağını bilmeniz gerekir."

Kongre alt komisyonuna ifade verenlerden biri de Irak’ın Amerika’daki diplomatik temsilcisi Rend El Rahim oldu. Iraklı temsilci, Saddam Hüseyin rejiminin ortadan kaldırılmasının kuşku götürmeyecek kadar doğru bir adım olduğunu savundu. Ancak, Koalisyon yönetiminin birbiriyle çatışan uygulamaları ve Irak’ın işgal edilerek halkın elinden egemenliğin alınmasının yanlış adımlar olduğuna dikkat çekti.

"İşgal durumu görüldüğü gibi hiçbir işe yaramadı. Eski rejim yıkıldıktan sonra ülkenin siyasi ve güvenlik altyapısı altüst oldu. Irak'ın işgali, rejimin yıkılmasının yarattığı siyasi ve güvenlik boşluğunu sürdürmekten başka bir işe yaramadı. Hem de Iraklıların egemenliğinin ellerinden alınmasına yol açtı. Oysa, bu tarz bir askeri çözüme gidilmeden çok önce böyle gelişmeler olabilceğini uyarmıştık."

Georgetown Üniversitesi’ndeki Çağdaş Arap Araştırmaları bölümü uzmanlarından Samir Şehata da komisyona verdiği ifadede güvenlik sorununun önemini vurguladı. Şehata, Iraklıların zaten savaşı kaybettiklerinin farkında olduğunu söylerken, güvenlik konusunda yaşanan yetersizliğin önemine değindi ve bu yetersizliğin sürmesi durumunda, gelecekte Irak'la ilgili bütün çabaların boşa çıkacağını söyledi. Samir Şehata şöyle konuştu:

"Halkla ilişkiler ve savaş sonrası yeniden yapılandırma çalışmaları açısından baktığımızda, güvenlik çözülmesi gereken ana sorun. Bu aynı zamanda, ticaretin sürdürülmesi, yatırımlar, yurttaşlık hakları ve eğitim de güncel hayat açısından aynı derecede önem taşıyor. Irak halkının genel yaşamına ilişkin her ayrıntı, asayişin sağlanmasına bağlı. Güvenlikte yaşanacak bir eksiklik, bütün başarılı işleri zor duruma sokacaktır."

Iraklı temsilci Rend el Rahim ise, her şeye rağmen Irak’ta tamamen karamsarlığın hakim olmadığını belirtiyor ve koalisyon güçlerinin, başta Irak’ta kurtarıcı olarak karşılandığını hatırlatıyor. Ancak Iraklı temsilci, Koalisyon yönetiminin birçok başarıya imza atmasına rağmen, önünde çok büyük zorlukların bulunduğunu da sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG