Erişilebilirlik

Suudi Arabistan'da Korku Dolu Yaşam - 2004-06-19


Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren teröristlerin hedeflerinden biri de korku yaratmak. Uzmanlar, politikacılar ve siyasi gözlemciler El-Kaide militanlarının Suudi Arabistan’da bu açıdan başarıya ulaştıkları görüşünde birleşiyor.

Aralarında Amerika ve İngiltere’nin de bulunduğu birçok hükümet, Suudi Arabistan’da yaşayan vatandaşlarını, ülkeyi terk etmeye çağırdı.

Amerikalı mühendis Paul Johnson’un dün kafası kesilerek öldürülmesinden sonra yabancılar arasında korku daha da arttı. Suudi Arabistan hükümetinin, Johnson’ı kaçırıp öldüren örgüt liderinin, aranan üç El-Kaide militanıyla birlikte dün akşam polisle çıkan çatışmada öldüğü ve başka bir çok zanlının da tutuklandığı yolundaki açıklaması, bu korkuları yatıştırmadı.

Suudi Arabistan’daki bazı taksi şoförleri, artık yabancı müşteri almaktan korktuklarını söylüyor.

Riyad’daki Amerikan büyükelçiliği, yabancılara, nerede yaşarlarsa yaşasınlar halk arasında dolaşmaktan kaçınmaları uyarısında bulundu. Bir Amerikan elçilik görevlisi, artık Suudi Arabistan başkentinde güvenli hiçbir yer kalmadığını söylüyor.

Beş yıldızlı oteller, yabancı müşterilerine, gidecekleri yerin, belirli düzeyde güvenliğinin sağlandığından emin olmadan önce, otelden ayrılmamaları tavsiyesinde bulunuyor.

Yabancılardan sıkı güvenlik önlemleri alınmış büyük alışveriş merkezlerine gitmekten kaçınmaları da isteniyor. Amerikan büyükelçiliğinde çalışan bir Suudi Arabistanlı kadının söylediği gibi “El-Kaide her an her yerde ortaya çıkabilir”.

Suudi Arabistan hükümeti, çok sayıda can alan terör eylemlerinin bir yıl boyunca tırmanış göstermesini ardından ülke çapında güvenliği sağlamak için olağanüstü önlemler aldı. Örneğin, hava alanından Riyad’a gidene kadar bütün araçlar üç yerde durdurulup aranıyor. Başkent içinde de en az 15 kavşakta kontrol noktaları bulunuyor.

Binlerce polis ve asker sokaklarda devriye geziyor. Bakanlıklar dahil binalar, oteller ve yabancıların sık gittiği diğer yerler beton duvarlar, koruganlar ve silahlı muhafızlar tarafından korunuyor.

Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı bir işadamı, kendisi ve birçok arkadaşının Johnson’un kaçırılıp öldürülmesi olayından şok geçirdiklerini söylüyor. İşadamı, bu olaydan sonra hiçbir yabancının öldürülme korkusu olmadan bir kliniğe ya da bir dükkana gidemeyeceğini belirtiyor.

Bir başka Amerikalı işadamı da, Suudi Arabistan’da yaşamanın her an her yerde öldürülme açısından büyük risk taşıdığını vurguluyor.

Ancak Suudi Arabistan basınında çıkan yorumlarda, yabancıların topluca ülkeden kaçmalarının teröristlerin zaferi anlamına geleceği görüşü savunuluyor, ve Suudi hükümetinden güvenlik önlemlerini arttırması isteniyor.

Suudi Arabistan hükümeti, önlemlerin yeterli olmadığını itiraf etmekle birlikte, binlerce görevlinin eğitildiğini, modern silah ve cihazlar için yüz milyonlarca dolar harcandığını bildiriyor.

Amerikan elçiliğindeki üst düzey yetkililer, Suudi Arabistan hükümetinin güvenliğe artık birinci önceliği verdiğini doğruluyor, ancak güvenlik sistemleri tam olarak çalışır hale gelinceye kadar Suudi Arabistan’da yabancılar için hiçbir yerin güvenli olmadığını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG