Erişilebilirlik

Bir Grup Emekli Asker ve Diplomattan Bush'a 'Hayır' - 2004-06-17


Amerikalı bir grup emekli üst düzey diplomat ve subay, Bush Yönetiminin terörle savaş politikasının büyük bir başarısızlık olduğunu ve Amerika’nın imajına zarar verdiğini söyledi.

Kendilerini “Değişim isteyen Diplomat ve Komutanlar” diye adlandıran grup dün Washington’da bir basın toplantısı düzenledi.

Başkan Bush’un politikalarına muhalif grupta 11 eski Dışişleri Bakan yardımcısı, iki eski Savunma Bakan Yardımcısı, bir genel kurmay başkanı, bir eski Merkez Komutanı ve bir eski CIA Başkanı ile emekli büyükelçiler yer alıyor.

Grubun büyük bölümü hem Cumhuriyetçi hem de Demokratlar döneminde hizmette bulunmuş.

Eski asker ve diplomatlar Bush Yönetimini, meşrulaşmadan Irak’a savaş açtığı, ülke kaynaklarını el Kaide ile savaştan alıkoyduğunu, müttefiklerle ilişkileri bozduğu ve Irak’ın işgalini kötü yönettiği için eleştiriyor.

Başkan Bill Clinton döneminde Dışişleri Bakan yardımcılığı görevinde bulunan Phyllis Oakley, Başkan Bush’un ülke dışında Amerika’nın çıkar ve imajına büyük zarar verdiğini söylüyor.

“Güvenliğimiz zayıfladı. Amerikan ordusu işgal ve bir milleti yeniden ayağa kaldırmak için hazırlanmamıştı. Müslüman gençler Amerika’ya karşı tavır alıyor. Dünyanın dört bir tarafındaki kamuoyu yoklamaları aleyhimize bir düşmanlığı ortaya koyuyor. Amerika’nın tarihinde hiçbir dönemde bugün olduğu kadar dünyadan izole olmadık. İnsanlar Amerika’dan korkuyor ve bize güven duymuyor.”

Komutanlar ve eski diplomatlar Amerika’nın mevcut politikasını değiştirmesini istiyor. Yapılan açıklamada, Bush Yönetiminin Amerika’nın liderlik rolünü ne biçim ne de içerik olarak yerine getiremediğini öne sürüldü. Ancak Bush muhalifleri, Başkan Bush’un Demokrat rakibi Senatör John Kerry’e de açıkça destek vermedi.

Baba Başkan Bush döneminde Hava Kuvvetleri Komutanı olan General Merrill McPeak, son zamana kadar kendini sadık bir Cumhuriyetçi olarak tanımladığını söyledi.

“On yıl önce emekli olduktan sonra Cumhuriyetçi partiye kaydoldum. 2000 yılında Başkan Bush’u destekledim. Ancak o zamandan bu yana bu yönetim inançlarımdan oldukça uzaklaştı.” General McPeak şu anda Demokrat Başkan Adayı Kerry’nin kampanyası için danışman olarak görev yapıyor.

Bush yönetimi eski diplomat ve askerlerin iddialarını reddetmekte gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, Yönetimin dünya kamuoyunun görüşlerini reddettiği iddiasının doğru olmadığını belirtti.

“Amerika Irak konusunda Birleşmiş Milletler’e gitti. 11 Eylül’den sonra, terörle mücadele için de Birleşmiş Milletler’e gittik. Irak savaşının sona ermesinden bu yana Irak’la ilgili oy birliği ile alınmış dört Birleşmiş Milletler kararı var.”

Boucher terörle mücadelede uluslar arası işbirliğinin önemini vurguladı ve özellikle diplomasi, istihbarat paylaşımı ve polise önlemlerde bu işbirliğinin yararlarına işaret etti.

XS
SM
MD
LG