Erişilebilirlik

ABD'den Türkiye Dahil 42 Ülkeye İnsan Kaçakçılığı Eleştirisi - 2004-06-16


Amerika Dışişleri Bakanlığı, dünyada insan kaçakçılığı sorunu konusunda yayınladığı son yıllık raporda Türkiye’nin de dahil olduğu 42 ülkeyi, seks ticareti ve zorla çalıştırma amacıyla yapılan insan kaçakçılığını önlemek için gerekli önlemleri almadıkları gerekçesiyle eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Colin Powell, bu yılki raporu açıklarken düzenlediği basın toplantısında insan kaçakçılığını “korkunç bir sorun” diye niteledi.

Dışişleri Bakanı Colin Powell, dünyada son bir yıl içinde en az 600 ile 800 bin insanın, seks ticareti ve zorla çalıştırma amacıyla kaçırıldığını söyledi. Bunu aklın alamayacağı kadar korkunç bir sorun olarak niteleyen Powell şöyle dedi: “Bu suça alet edilen çaresiz insanların çektiği acıları görenlerin, bunu görmezden gelmesine imkan yoktur. Başkan Bush bu suçu önleme konusunda kararlıdır. Burada, daha altı yaşında çocuklardan genç kızlara, kadınlara kadar birçok insanın cinsel taciz ya da seks ticareti amacıyla, erkeklerin zorla çalıştırılmak için, çocuk yaşta gençlerin zorla militan olarak kullanılmak üzere bir ülkeden diğerine kaçırılmasından söz ediyoruz. Bu suçun kurbanlarının sayısı çok yüksek ve çoğu da kadın ve çocuklar...”

Amerikan Kongresi’nin isteğiyle hazırlanan yıllık rapor, döndüncü kez yayınlandı. Raporda, 140 ülkenin uluslararası insan kaçakçılığını önleme konusundaki uygulamaları değerlendiriliyor.

Raporda bu ülkeler üç gruba ayrılıyor. Üçüncü grup, bu alanda durumun en kötü olduğu ve Amerika’nın gelecek yıl yaptırım uygulayabileceği ülkelerden oluşuyor. Bu 10 ülke şunlar: Bangladeş, Burma, Küba, Ekvator, Ekvator Ginesi, Güyana, Kuzey Kore, Sierra Leone, Sudan ve Venezüella.

Raporda incelenen ülkelerin çoğu, ikinci grupta yeralıyor. Bunlar, insan kaçakçılığını önleme konusundaki uygulamaları istendiği kadar olmasa da yeterli görülen ülkeler...

Bu yıl ilk kez, bu ikinci gruba bir de gözlem altındaki ülkeler grubu eklendi. Türkiye, diğer 41 ülkeyle birlikte bu grupta yeralıyor. Bu grupta, Yunanistan, Kıbrıs, Japonya, Rusya, Hindistan ve Meksika gibi, Amerika’nın dostu ve müttefiki olan ülkeler de bulunuyor.

Bu ülkelerin, Amerikan Kongresi’nce belirlenen standartlara tam olarak uymadıkları ve gerekli önlemleri almadıkları takdirde gelecek yıl, listenin en altındaki, “yaptırım uygulanabilecek ülkeler” grubuna indirilebilecekleri belirtiliyor.

Raporun Türkiye bölümünde Türk hükümetinin insan kaçakçılığını önleme konusunda asgari standartlara uygun davranmadığı ancak bu alanda önemli çaba harcadığı kaydediliyor. Rapora göre, Rusya, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve Moldova’dan kadın ve genç kızlar, cinsel istismar ve hizmetçi olarak çalıştırılmak amacıyla Türkiye’ye kaçak olarak sokuluyor. Türkiye aynı zamanda Avrupa’ya yapılan insan kaçakçılığında bir transit geçiş ülkesi konumunda...

Raporda Türkiye’nin, bu sorunla mücadele amacıyla, yargı, koruma ve önleme alanlarında harcadığı çabalar değerlendiriliyor. Buna göre, Türk yasaları insan kaçakçılığını ağır suç sayıyor ve geçen yıl içinde iki polis memuru dahil olmak üzere bazı resmi görevliler yargılanarak dört yıla kadar hapis cezalarına çarptırıldı.

Kaçakçılık kurbanlarını koruma konusunda hükümetin ve sivil toplum örgütlerinin daha çok çaba harcadığı belirtilen raporda ancak bazı yerel makamların bu koruma önlemlerini gerektiği gibi uygulamadığı kaydediliyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığının raporunda, Türkiye’nin, kaçırılan bireyleri, sınırdışı ederek geldikleri ülkeye geri göndermesinin bazen, bu insanların yeniden kaçırılmasına neden olduğu belirtilerek bu uygulama eleştiriliyor. Raporda ayrıca Türk kamu oyunun, yabancıların seks ticareti ya da zorla çalıştırılmak amacıyla ülkeye sokulması konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığı kaydediliyor.

XS
SM
MD
LG