Erişilebilirlik

Bağdat'ta Yeni Saldırılar - 2004-06-13


Bağdat’ta içi patlayıcı madde dolu bir aracın infilak etmesi en az 12 kişinin ölümüne çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açtı.

Başbakan İyad Allavi, ölenlerden beşinin, yaralananlardan ise üçünün yabancı olduğunu bildirdi ancak bu kişilerin uyruğu konusunda bilgi vermedi.

Patlama, yabancı çalışanların içinde bulunduğu konvoy yoldan geçtiği sırada meydana geldi. Yetkililerce doğrulanmasa da, olayın bir intihar saldırısı olduğu sanılıyor.

Bağdat’ta dün girişilen başka bir bombalı intihar saldırısında 12 Iraklı yaşamını yitirmişti.

Bu arada dün Irak Eğitim Bakanlığı Kültürel İlişkiler Dairesi Başkanı Kemal Cerrah da, başkent Bağdat’ta kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Cerrah, bu sabah Bağdat'ın kuzey batısındaki evinden çıktığı sırada kimliği belirsiz saldırganların açtığı ateşle yaralandı. Hastaneye kaldırılan Cerrah kısa süre sonra öldü.

Cumartesi günü ise Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Bassam Kubba Bağdat'ta uğradığı silahlı saldırıda öldürülmüştü.

Koizumi: 'Askerler Kalacak'

Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi, Irak’ta yönetimin devredileceği 30 Haziran tarihinden sonra da Japon askerlerinin bu ülkede görev yapmaya devam edeceğini açıkladı.

Koizumi, Birleşmiş Milletler devreye girse bile, Japon askerlerinin başka bir gücün komutası altında olmayacağını kaydetti.

XS
SM
MD
LG