Erişilebilirlik

PKK/KONGRA-GEL'e 'Ateşkesi Sürdürün' Çağrısı - 2004-06-12


DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, ayrılıkçı Kürt örgütü PKK/KONGRA-GEL'e ateşkes çağrısında bulundu.

Bakırhan, düzenlediği basın toplantısında, Türk ve Kürt halkının çıkarlarının ve geleceğinin ateşkes sürecinin devam etmesine bağlı olduğunu söyledi.

Terör örgütü, 1 Haziran’da Türkiye’ye yönelik ateşkese son verdiğini açıklamıştı.

DEHAP Genel Başkanı basın toplantısında, PKK/Kongra-Gel lideri Zübeyir Aydar’a gönderdikleri mektubu okudu.

Bakırhan, mektubunda özetle şunları kaydetti:

“Devletin, Kürt sorununda adil ve demokratik bir siyasal çözümü hala benimsememesini üzücü buluyoruz. Bu dönemde kurulan hükümetlerin; kalıcı, siyasal, sosyal, ekonomik programlar yerine sonuç vermeyen birtakım yasal düzenlemeleri tercih ettiğinin farkındayız. Bu anlamda, halkımızın ve partimizin, hala koşulsuz, herkesi kapsayan bir siyasal affın beklentisi içinde olduğunu söylemek gerekiyor.

Kürtçe yayının, devlet radyo ve televizyonlarında başlaması, kuşkusuz bir dile, bir kültüre karşı, neredeyse yüz yıldır sürdürülen yok sayma ya da inkar anlayışının sona erdirilmesi bakımından son derece önemli bir adım olmuştur. Kürtçe’nin kullanılmasına ilişkin atılan adımın, haksız bir yargılama sonucu on yıl hapis yatan DEP’li milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak’ın tahliye kararıyla aynı zamana denk gelmesi, halk arasında demokrasiden ve barıştan yana güçle arasında umut verici bulunmuştur."

Bu arada Tunceli’de bir askeri araca saldırı düzenlendi. Olayda iki asker yaşamını yitirdi.

XS
SM
MD
LG