Erişilebilirlik

Eski Başkan Ronald Reagan'a Son Görev - 2004-06-10


Eski Amerika Başkanlarından Ronald Reagan’ın resmi cenaze töreni için binlerce Amerikalı Kongre binası ve çevresinde toplandı.

Kongre’deki törene eski Başkanın eşi Nancy Reagan’ın yanı sıra Bush Yönetimi Yetkilileri, Kongre üyeleri ve Anayasa Mahkemesi Yargıçları katıldı.

Başkan Yardımcısı Dick Cheney, gösterilen saygının Amerika’nın Reagan’ı ne kadar çok sevdiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Reagan’ın naaşı, Kongre binasının ana kubbesinin altındaki salonda katafalkta bulunuyor. Amerikalılar Cuma sabahına kadar katafalkın önünden geçerek eski Başkanlarına saygılarını sunacak. Törenin ardından ilk saygı geçişinde bulunanlar arasında İngiltere’nin eski Başbakanlarından Margaret Thatcher da vardı.

Başkanın naaşı, Kongre binasına atlar tarafından çekilen bir araba üzerinde, askeri kıta ve bandolar eşliğinde getirilmişti.

Reagan için dini tören Washington’daki Ulusal Katedralde Cuma günü yapılacak ve yine aynı akşam California’da adına kurulan kütüphanenin bahçesinde, ailesinin katılacağı özel bir tören ile toprağa verilecek.

XS
SM
MD
LG