Erişilebilirlik

Irak'ta 7 Türk Rehin Alındı - 2004-06-08


Irak’ta bir grup rehine özgürlüğüne kavuşurken direnişçiler 7 Türkü rehin aldı.

Associated Press ajansı, rehin alınan Türklerin görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, 3 rehine, yerde çömelmiş durumda, maskeli ve silahlı kişilerce çevrelenmiş biçimde görülüyor. Diğer 4 rehinenin görüntüleri ise ayrı gösterildi.

Maskeli kişilerden biri, Türklerin salıverilmesi için, çalıştıkları şirketlerin işgal güçleriyle sözleşmelerini iptal ederek personelini Irak’tan çekmesini de istedi.

Bu arada, Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Korgeneral Ricardo Sançez, 12 Nisan’dan bu yana rehin tutulan 3 İtalyan’la Polonyalı işadamının, askeri bir operasyonla kurtarıldığını söyledi.

Ayrıntılı bilgi vermeyen Amerikalı komutan, Bağdat yakınlarında bir yerin basıldığını ve operasyon sırasında birkaç kişinin tutuklandığını söylemekle yetindi.

Bu arada, Pazar günü kaçırılan 2 Türk serbest bırakılırken, geçen hafta kaçırılan Bülent Yanık adlı Türk şoförden ise hala haber alınamıyor.

Japon Rehine Devletine Dava Açıyor

Irak’ta üç ay önce kaçırılarak rehin tutulan ve daha sonra serbest bırakılan bir Japon, Tokyo hükümetini mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Nobutaka Watanabe, hükümeti Irak savaşına girerek kaçırılışına neden olmakla suçluyor.

Watanabe, 42 bin dolar manevi tazminatla Irak’tan Japonya’ya dönüş bileti parasının ödenmesini istiyor.

Bombalı Saldırılarda 14 Ölü

Irak’ta, 2 ayrı bombalı saldırıda, 13 Iraklıyla bir Amerikan askeri öldü.

Musul’da, içi patlayıcı dolu bir aracın Belediye binası yanında infilak etmesi 9 kişinin ölümüne en az 25 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Bakuba’da, Amerikan üssü yakınında meydana gelen benzeri bir saldırıda ise 4 Iraklıyla bir Amerikan askeri hayatını kaybetti.

Ayrıca, Bağdat’ın güneyinde bir cephane deposunu temizlemeye çalışan, Slovak, Polonyalı ve Letonyalı askerlerden 6’sı, kaza sonucu meydana gelen patlamada öldü.

XS
SM
MD
LG