Erişilebilirlik

'Irak'ta Milis Güçler Kendilerini Feshediyor' - 2004-06-07


Irak’ın geçici Başbakanı İyad Allavi, ülkede farklı siyasi partilere bağlı olarak faaliyet gösteren 9 ayrı milis grubunun, kendilerini feshetmeye karar verdiğini açıkladı.

Allavi, bu gruplara bağlı milislerin, ya güvenlik güçlerine katılacağını ya da yaşamlarını sivil olarak sürdüreceğini bildirdi.

Ancak, bu gruplar arasında Şii lider Mukteda El Sadr’a bağlı grubun bulunmadığı öğrenildi.

Öte yandan, bugün Kufe’de, içinde cephanelik olduğu sanılan bir camide meydana gelen patlama, 1 kişinin ölümüne yol açtı. Patlamada en az 8 kişi de yaralandı.

Negroponte: 'Irak Planı Bugün BM'de'

Bu arada, Amerika’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi John Negroponte, Irak’ın geleceğiyle ilgili gözden geçirilmiş karar tasarısının, bugün Güvenlik Konseyi’ne sunulacağını açıkladı. Negroponte tasarının yarın da oylamaya konmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Amerikalı diplomat, yeni karar tasarısının, Irak hükümeti ve koalisyon yönetimi arasındaki ilişkileri daha belirgin hale getireceğine dikkat çekti.

Rusya ve Fransa’nın yeni karar tasarısında bazı çekinceleri olmakla birlikte, Güvenlik Konseyi’ne üye birçok ülkenin, Amerika ve İngiltere tarafından sunulan bu yeni planı kabul edeceği sanılıyor.

XS
SM
MD
LG