Erişilebilirlik

Reagan'ın Ardından Liderler Ne Dedi? - 2004-06-06


Eski Başkan Ronald Reagan, Beyaz Saray’da görev yaptığı 8 yıl boyunca, hem iç siyasette hem de dış politikada önemli değişikliklere imza attı. Muhafazakar söylemi ve samimi kişiliğiyle Cumhuriyetçi Parti’ye yeniden canlandıran Reagan, dış siyasette de komünizme karşı zorlu bir mücadele verdi.

1987’de dönemin Sovyet lideri Mikhail Gorbaçov’la, kısa ve orta menzilli nükleer füzelerin imhasını öngören anlaşmayı imzalayan Ronald Reagan, Soğuk Savaş’ın sona ermesinde önemli rol oynamıştı.

Mihail Gorbaçov, bugün Rus radyosuna verdiği bir demeçte büyük bir lider diye tanımladığı Reagan’ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jaccques Chirac da eski başkanın demokrasiye bağlılığıyla tarihe damgasını vurduğunu söyledi.

Almanya eski Başbakanı Helmut Kohl ise Reagan’ın özgürlüklere verdiği büyük desteğin Almanya’nın bölünmüşlüğüne sona erdirdiğini kaydetti.

Ronald Reagan’a yakınlığıyla bilinen İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher ise, Amerikalı liderin tek bir kurşun atılmadan Soğuk Savaşı kazandığını söyledi.

Ortadoğu’da ise İsrail, Ronald Reagan’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren tek ülke oldu.

İsrail Cumhurbaşkanı Moshe Katsav ve Başbakan Ariel Şaron, taziyelerini bildirirken, birçok Ortadoğu ülkesi sessiz kalmayı tercih etti. Bu sessizliği bozan Libya Lideri Muammer Kaddafi oldu. Kaddafi, “Reagan’ın Libyalı çocuklara karşı işlediği suç nedeniyle adalet önüne çıkmadan ölmesinden dolayı üzüntü duyuyorum” dedi.

Ronald Reagan 1986 yılı Nisan ayında, Libya'nın teröre verdiği desteğe misilleme amacıyla, bu ülkeye hava saldırısı düzenlemiş, bu olayda Kaddafi’nin evlat edindiği kızıyla birlikte en az 36 kişi yaşamını yitirmişti.

XS
SM
MD
LG