Erişilebilirlik

Bush: 'Irak'ta İstek Üzerine Kalacağız' - 2004-06-05


Başkan George W. Bush, İtalya’da güçlü bir müttefiki olduğunu söylerken Başbakan Silvio Berlusconi’nin Irak savaşına verdiği desteğe ve güvenliği sağlamak için yaklaşık 3 bin İtalyan askerini ülkede tutma kararına işaret etti.

Bush, Amerika ve İtalya’nın bir yandan Irak’ın altyapısının ve ekonomisinin yeniden inşası için çalışırken, öte yandan da ülkeyi gelecek yıl yapılacak genel seçimlere hazırlamaya yardımcı olacaklarını söyledi.

Seçimlerin, Irak halkından güç alan yeni liderler getireceğini belirten Bush, bu çabaların uluslararası topluluğun tam desteğini hak ettiğini vurguladı.

Bush, Başbakan Berlusconi’ye, Irak ile ilgili yeni BM karar tasarısını desteklediği için teşekkür etti ve devamla şöyle konuştu:

"Güvenlik konseyinden çıkacak karar, dünyanın Irak ulusunun güvenliği sağlama konusundaki kararlılığını bir kez daha gösterecektir. Bu karar ayrıca, diğer BM üyelerini, ülkelerinde demokratik hükümet kurmaya çalışan Irak halkına yardımcı olma çalışmalarına katılmaya teşvik edecektir."

Bazı BM üyeleri, Irak’ta 130 bin Amerikan askeri kalmaya devam ederken geçici hükümetin ne derece egemen sayılacağı konusuna kuşkuyla bakıyor. Başkan Bush, bu kuşkuların sebepsiz olduğunu çünkü Irak’ın yeni liderlerinin Amerikan askerlerinin kalmasını istediğini söyledi:

"Askerlerimiz Irak’ta egemen hükümetin isteği üzerine kalacaktır. Başka deyişle, Irak halkına tam egemenlik devredildiğinde, yeni hükümet bize ‘yardımınızı istiyoruz’ diyecektir. Şimdi olan da zaten budur."

İtalya başbakanı Silvio Berlusconi de, İtalyan askerlerinin Irak hükümeti, barış ve demokrasinin kurulmasına yardımcı olduklarına inandığı sürece ülkede kalacağını belirtti.

Berlusconi, halen Bosna, Makedonya, Kosova ve Afganistan’da görev yapan İtalyan askerlerinin aynı gerekçelerle Irak’ta hizmet verdiğini öne sürdü.

Başkan Bush ise Irak’taki Amerikan ve İtalyan kuvvetlerinin sadece bu ülkeyi değil, Amerika ve Avrupa’yı da terörist saldırılardan korumaya yardımcı olduğu görüşünü savundu.

XS
SM
MD
LG