Erişilebilirlik

Amerika'da Türk Öğrencinin Üstün Başarısı


Dünyaca ünlü Bilgi Teknolojileri şirketi İntel’in düzenlediği Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda Mühendislik dalında birincilik ödülü kazanan öğrencilerden birinin ismi kulağa hiç yabancı gelmiyor: Melis Anahtar. 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Melis Anahtar, ‘Küçüklerin Nobel’i olarak adlandırılan bilim ödülünü, biyo-teknoloji alanında icat ettiği bir cihazla aldı.

Melis Anahtar’ın Harvard Üniversitesi laboratuarlarında geliştirdiği bu yeni aygıt, kandaki akyuvarları çok daha etkili bir şekilde ayırmaya yarıyor. Anahtar’ın iki yıl boyunca üzerinde çalıştığı projesinin arkasındaki isimlerden biri yine bir Türk: Harvard Üniversitesi profesörlerinden Mehmet Toner. Melis iki yaz boyunca Boston’daki üniversiteye bağlı hastanede Prof. Dr. Toner ile çalışmalarını yürütmüş.

Aslında Melis’in başarısı hiç de şaşırtıcı değil. Çok küçük yaşlardan bu yana bilimle haşır neşir olan Melis, ortaokulda üniversitelerde okutulan ileri biyoloji dersleri almaya başlamış. Annesinin küçük yaşta bile yeni bir şeyler yaratmaya meraklı olduğunu anlattığı Melis, geliştirdiği projesiyle, önce Amerika çapında seçilen 40 özel yeteneğin arasına girmeyi başarmış. Daha sonra da yine Intel’in sponsorluğunda Portland’da yapılan Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçilere ve bilim adamlarına projesini sunmuş. Ve bu fuarın sonunda Mühendislik dalında verilen birincilik ödülünü kazanan genç yetenek, aynı zamanda üniversite eğitimi için de belli miktarda burs alma hakkı kazanmış.

Melis Anahtar, şimdi çok önceden başvurusunun kabul edildiği Boston’daki MIT'de mühendislik okumaya hazırlanıyor. Bundan sonra yapacaklarını da kararlı bir şekilde planladığı anlaşılan Melis, bir Türk olarak Amerika’da kazandığı başarıları, genç bir öğrenci olarak ilerideki hedeflerini ve ailesiyle birlikte Amerika’daki yaşantısını radyomuza anlattı.

Özge Övün'ün Melis Anahtar'la yaptığı söyleşiyi dinlemek için yukarıdaki link'i tıklayın.

XS
SM
MD
LG