Erişilebilirlik

DGM'den Bombalama Davasında 'Yetkisizlik' Kararı - 2004-05-31


El-Kaide terör örgütünün Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri ve İstanbul da 15 ile 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırılara karıştıkları iddia edilen 69 sanık, bugün İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılandı.

50 kişinin tutuklu, 19 kişinin tutuksuz olarak yargılandığı davada, bugün dokuz sanık hakim önüne çıktı. Adnan Ersöz, Harun İlhan ve Baki Yiğit'in de aralarında bulunduğu sanıkları bugün yargı yargı önüne çıkarıldı.

Davayı alan İstanbul 2 no.lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, 'yetkisizlik kararı' aldı. DGM’nin yetkisizlik kararının ardından, dava DGM’lerin yerini alacak olan ihtisas mahkemelerinde görülecek. Sanık avukatları da duruşmada DGM'lerin yetkisiz olduğunu savunmuştu.

El-Kaide terör örgütü lideri Usame Bin Ladin’in isminin Türkiye’de ilk kez bir iddianamede yer aldığı davada, 5 kişi için ömür boyu hapis, 64 sanık hakkında ise 4.5 ila 22.5 yıla kadar değişen sürelerde hapis cezaları isteniyordu.

İstanbul, 15 kasımda Beyoğlu Neva Şalom ve Şişli Beth İsrael sinagogları, 20 kasımda ise yine Beyoğlu'ndaki İngiliz Başkonsolosluğu ile Levent'teki HSBC bankasına bomba yüklü araçlarla düzenlenen intihar eylemleriyle sarsılmış, saldırılar sonucu 64 kişi ölmüş, 750 kişi de yaralanmıştı.

İstanbul polisinin başlattığı soruşturma sonucunda saldırıların arkasında elebaşlığını Habip Aktaş’ın yaptığı El Kaide bağlantılı bir örgüt olduğu ortaya çıkartıldı. Yüzlerce kişi gözaltına alındı. Aylar süren soruşturmalar sonucunda İstanbul DGM başsavcılığı 50’si tutuklu 69 kişi hakkında dava açtı.

Bugün başlayan davanın duruşmaları beş güne yayılmıştı. Ancak yarına ertelenen duruşmanın hangi mahkeme tarafından ele alınacağı kesinlik kazanmış değil.

XS
SM
MD
LG