Erişilebilirlik

Başkan'dan 'İstikrar' Stratejisi - 2004-05-25


Başkan Bush dün gece bir televizyon konuşması yaparak, Irak’ı istikrara kavuşturacak ve 30 Haziran’da egemenliği Iraklılara devredecek bir planı olduğu konusunda Amerikalılara güvence vermeye çalıştı.

Bush konuşmasında iktidarın devrine ilişkin stratejisini açıkladı, isyancıların 30 Haziran yaklaştıkça saldırılarını artırabilecekleri uyarısında bulundu ve bunları yenilgiye uğratmaya kararlı olduğunu belirtti.

Başkan Irak’a demokrasi ve özgürlüğü getirebilmek için atılmakta olan adımları içeren beş maddelik bir strateji çizdi. Bu çerçevede atılacak adımlar egemenliğin halka devri, uluslar arası yardımları artırmak, Irak güvenlik kuvvetlerinin eğitilmesi, altyapının tesisi ile 2005 Ocak ayı sonlarına doğru seçimlerin yapılması olarak sıralanıyor.

Başkan devam eden şiddet yüzünden Irak’taki asker sayısının azaltılmayacağını da kaydetti.

Başkan bu konuşmayı, İngiliz- Amerikan karar tasarısının Birleşmiş Milletler’e sunulmasından birkaç saat sonra yaptı.

Konuşma ile Birleşmiş Milletler’e tasarının sunulması, Başkan Bush’a halk desteğinin göreve başladığı günden buyana en düşük düzeye indiği bir sıraya rastlıyor. Yoklamalara göre, halkın yüzde 41’i Bush’un çalışmalarını beğendiğini söylüyor. Araştırmalar ayrıca Irak hakkındaki kaygıların büyüdüğünü, halkın yüzde 65’inin bu ülkenin yanlış bir yolda olduğunu düşündüğünü de gösteriyor.

Başkan’ın Pennsylvania eyaletinin Carlisle kentindeki Harp Akademisi’nde yaptığı konuşma, Irak konusunda beş hafta sürecek beş konuşmadan ilki oldu.

XS
SM
MD
LG