Erişilebilirlik

Amerika Irak Planını BM'ye Sundu - 2004-05-24


Amerika ve İngiltere, Irak’ın siyasi geleceğine ilişkin hazırladığı planı bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sundu.

Güvenlik Konseyi’nin kapalı oturumunda sunulan karar tasarısında, Irak’ın işgalinin üzerinden bir yıl geçmesinin ardından, bu ülkedeki çok uluslu gücün durumunun gözden geçirilmesi öngörülüyor.

Haber organlarının belirttiği kadarıyla, karar tasarısında, bu güçlerin Irak’ta ne kadar kalacağı konusuna açıklık getirilmiyor.

Öte yandan Başkan Bush, önümüzdeki saatlerde Pennsylvania’daki Kara Harp Akademisi’nde yapacağı konuşmada Amerika’nın Irak’ın geleceğine ilişkin planlarını anlatacak.

Beyaz Saray da, Başkan’ın önümüzdeki günlerde bu konuda bir dizi konuşma yapacağını açıkladı.

Kamuoyu yoklamaları, Bush yönetiminin Irak politikalarına verilen desteğin, gerek Amerika’da, gerekse dünyada gittikçe azaldığını gösteriyor.

Bağdat'ta Patlama: İki Ölü

Bağdat’taki Koalisyon karargahı yakınlarında meydana gelen bir patlamada iki kişi öldü, iki kişi de yaralandı.

Amerikalı Tuğgeneral Mark Kimmit, zırhlı bir aracın havaya uçtuğu olayda verilen ölü sayısının, önceden açıklandığı gibi dört olmadığını kaydetti.

İngiltere ise patlamada ölenlerin, kendi vatandaşları olduğunu duyurdu.

Öte yandan Associated Press haber ajansı, geçen hafta Amerikan uçaklarının düzenlediği saldırıda 40'tan fazla kişinin öldüğü düğüne ait olduğu ileri sürülen görüntüler yayınladı.

Yayınlanan görüntülerde insanların, çadır içinde yerel müzisyenler eşliğinde eğlendikleri gözlendi.

Amerikalı yetkililer ise, saldırıda yabancı militanlarını bulunduğu bir evin vurulduğunda ısrar ediyor.

XS
SM
MD
LG