Erişilebilirlik

Karamanlis'den Birleşmiş Milletler'e Kıbrıs Çağrısı - 2004-05-19


Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın önümüzdeki günlerde Güvenlik Konseyi'ne vermesi beklenen Kıbrıs raporu arifesinde New York’a gelerek adada müzakerelerin yeniden başlaması yönündeki çağrısı ile diplomatik girişimde bulundu.

“Son gelişmeleri sürecin sonu değil, bir aşaması olarak değerlendirmekten yanayım” diyen Karamanlis, Genel Sekreter'le yaptığı görüşmede, Kıbrıs referandumunda Annan planına "hayır" oyu kullanan Rum seçmenin kararına saygı gösterilmesi gerektiğini ve önümüzdeki günlerde Annan’ın Güvenlik Konseyinde sunacağı raporun “ileriye yönelik” olmasını arzuladıklarını bildirdi.

Karamanlis’in bu sözleri Yunanistan’ın Annan planının yeniden masaya getirilmesi, ya da adada birleşme müzakerelerinin yeniden başlaması çağrısının rapora kaydedilmesini istediğini gösterdi. Genel Sekreterlik görevlileri daha önce yaptıkları açıklamalarda, Annan raporunun Kıbrıs'ın Rum tarafında BM planına "hayır" sonucunun çıkmasında Rum liderliğinin rolünü vurgulayacağını bildirmişlerdi.

BM sekreteryası referandum öncesinde beklentisini, Rum Komünist Partisi AKEL’in "evet" demeye ikna edilmesi, Rum liderliğinin ise "hayır" mesajını yumuşatması üzerine kurmuştu. Kofi Annan ve Sekreterya görevlilerinin hayal kırıklığı, Rum liderliğinin, sekreteryaya verdiği sinyallerin tersine "hayır" mesajındaki sert tutumunu sürdürmesiyle başladı. Bu hayal kırıklığı, Genel Sekreter Annan’ın, planı BM’in son girişimi olarak değerlendirmesinde önemli rol oynadı.

Karamanlis, Annan ile görüşmesinde bu kanıyı değiştirmek için çabaladı. Karamanlis BM’e gelerek, Annan’ın, taraflardan planını yeniden müzakereye açma yönünde bir girişim olmadığı yolundaki açıklamasına bizzat cevap vermiş oldu. Yunanistan Başbakanı, Annan planının müzakerelerin yenilenmesi için halen bir temel teşkil ettiğini, referandum sonucunun ise bu plan üzerinde bir düşünme süreci olarak ele alınması gerektiğini, güvenlik başta olmak üzere sorun çıkaran konuların yeniden ele alınmasının, yardımcı olacağına inandığını söyledi.

Karamanlis, çabaların yenilenmesi görüşünün herkesçe paylaşıldığını belirterek Annan’ın, kendi çağrısına olumlu baktığını öne sürdü. Karamanlis, uluslararası toplulukta gündeme gelen müzakerelerin BM yerine üçüncü bir taraf aracılığıyla sürdürülmesine itiraz etmeyen ifadeler kullanırken, adada 36 yıldır görev yapan Barış Gücünün devam etmesi gerektiğini savundu.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda Yunanistan’ın nasıl oy kullanacağı sorusunu cevaplandırmaktan kaçınırken Karamanlis iki ülke arasında halen çözüm bekleyen sorunların aşılmasında önümüzdeki günlerde atılacak adımların rol oynayacağını söyledi ve kıta sahanlığından açıkça sözederek Yunanistan’ın Türkiye’den bu yönde bir adım beklediğini ima etmiş oldu.

XS
SM
MD
LG