Erişilebilirlik

Kerry: 'Başkan Nerede?' - 2004-05-19


Irak’taki istikrarsızlık ve artan benzin fiyatları Başkan Bush’a olan kamuoyu desteğini giderek azaltıyor. Kasım ayındaki Başkanlık seçimlerine altı ay kala yapılan son kamuoyu yoklamaları Başkan’a olan desteğin şimdiye kadar en düşük seviyeye indiğini gösteriyor.

Artan benzin fiyatları Beyaz Saray Yönetimini kaygılandırıyor ve bu durumun ekonomideki diğer olumlu gelişmeleri gölgeleyebileceği belirtiliyor.

Bush’un Demokrat rakibi Senatör John Kerry, Başkanı benzin fiyatlarını kontrol altına almak için elinden geleni yapmamakla suçladı:

“Benzin fiyatları artıyor. Ve fiyatlar ülke tarihinin en yüksek seviyesine çıkarken Başkan nerede? OPEC’e üretime başlamasını kim söyleyecek?”

Kerry’nin bu çıkışına Bush tarafından yanıt gecikmedi. Başkan’ın kampanya sözcüsü, Senatör Kerry’nin Başkanın enerji politikasını reddettiği ve bu durumun da fiyatlardaki çıkışı desteklediğini söyledi. Başkan, Amerikan-İsrail Kamu Meseleleri Komitesinde bir konuşma yaptı ve terörle savaşta üslendiği liderlik rolü üzerinde durdu:

“Barış ve güvenliğe doğru giden tek bir yol var. Amerika, özgürlüğün düşmanlarını yenilgiye uğratmak için elinde bulunan bütün imkanları kullanacaktır.”

Bush’un danışmanları ve siyasi uzmanlar, kendisinin en büyük avantajının, kamuoyunun onu güçlü bir lider olarak görmesi olduğunu söylüyor. Ancak bu imaj, Gallup’un yaptığı kamuoyu araştırması da dahil bir grup araştırmada oldukça yıprandı ve Başkan’a destek yüzde 46’ya geriledi. Bu rakam, ikinci kez seçilmek isteyen bir aday için tehlike sinyali anlamına geliyor.

Amerikan Enterprise Enstitüsü’nden siyaset uzmanı Norman Ornstein, Kasım seçimlerinde seçmenin öncelikle Başkan, sonra rakibi üzerinde yoğunlaşacağını belirtiyor:

“Bir başkan ikinci kez aday oluyorsa, halk öncelikle onu değerlendirecek. Kerry’nin yapabileceği yalnızca planlarından söz etmek olacak. Halk işin sonunda, Başkanın bir dört yılı daha hak edip etmeyeceğine karar verecek.”

Senatör Kerry, az farkla Başkan Bush’un önünde gidiyor. Bu da seçmenlerin ekonomi konusundaki kaygılarını ortaya koyuyor.

Son Gallup araştırmasına yanıt verenlerin yüzde 54’ü Irak savaşı için harcanan kayakların buna değmediğini, yüzde 58’i de Başkan’ın Irak politikasını beğenmediğini söyledi.

Senatör Kerry de Başkanın Irak politikasını eleştiriyor, ancak diğer taraftan Irak’ta demokrasiye geçilmesi amacını destekliyor. Bazı siyaset uzmanları bu durumun Kerry için bir sorun yaratabileceğini vurguluyor. Maryland Üniversitesinden Ron Walters böyle düşünenlerden:

“Kerry’nin sorunu Bush ile arasındaki farklılıkları açıklıkla tanımlayamaması... Bu durum da en çok Bush’a yarıyor. Asıl rekabet başlamadan önce Kerry’nin bu duruma odaklanması ve mesajlarını yeniden gözden geçirmesi gerekiyor.”

Profesör Walters, Demokratları kaygılandıran asıl konunun, savaş karşıtı seçmenlerin, altı ay içerisinde Irak’tan çekilmeyi vaat eden bağımsız aday Ralph Nader’ı desteklemesi olacağını öne sürüyor.

XS
SM
MD
LG