Erişilebilirlik

'Internet Sanal Savaş Ortamı' - 2004-05-17


Irak’ta bir Amerikalı rehinenin kafasının kesilme görüntüleri Internette yayınlandı ve bu son örnek teröristlerin sanal ortamı kendi yararlarına nasıl kullanabildiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Dünya kamuoyuna hızlı ve etkili bir şekilde ulaşma olanağı sağlayan Internet gün geçtikçe terörist örgütlerin ilgisini daha çok çekiyor.

Terör uzmanı Gabriel Weiman, Interneti sanal savaş ortamı olarak tanımlıyor ve terörist örgütlere, üyeleri ve destekçileriyle kolay iletişim olanağı sunduğunu belirtiyor.

Weiman, Internet’in el Kaide gibi küresel terör örgütleri için son derece elverişli olduğunu vurguluyor.

“Küresel terör şebekeleri çeşitli iletişim kanallarına ihtiyaç duyar. Kurumsallaşmamış şebekelerden söz ediyorsak, bu tür şebekeler için Internet son derece önem taşıyor zira bunlara iletişim, yeni elemanların kazanılması ve mali kaynak olması açısından ihtiyaç duyuluyor.”

Weiman’ın terörizm ve Internet üzerine yaptığı son araştırmaya göre, Internet teröristlere son derece önemli avantajlar sağlıyor. Bunlardan belki de en önemlisi kolaylıkla erişim...

“Bir bilgisayara bile ihtiyacınız yok, el Kaide üyelerinin yaptığı gibi bir kütüphaneye gidip bilgisayarları kullanabilirsiniz. Aynı şey Internet kafeler için de geçerli. Hiçbir kontrol, düzenleme ya da kural yok. Mesajları kontrol eden biri de yok...”

Internet’in belki de en iyi tarafı dünyanın dört bir tarafıyla ucuz ve hızlı bir iletişim sağlaması... Weiman, bunu yaparken kimliğinizi de gizleyebiliyorsunuz diyor:

“Londra’da bir Internet kafede oturup, Güney Afrika’daki bir bilgisayar merkezi üzerinden, hiç kimse tarafından izlenmeden, Amerika’ya mesaj gönderebilirsiniz.”

Weiman raporunu, merkezi Washington’da bulunan Amerika Barış Enstitüsü için hazırladı. Weiman, bundan 7 yıl kadar önce ancak 10 kadar terörist örgütün Interneti kullandığını söylüyor. Bugün bu sayı binlerle ifade ediliyor.

Uzman, bazı web sitelerinin farklı kılıflara girerek terörist propaganda yaptığını, sanal sohbet odalarının bu amaçla kullanıldığını belirtiyor. Internet yalnızca teröristler tarafından değil onlara karşı mücadele edenler tarafından da kullanılıyor. Güvenlikle ilgili yetkililer, Internet’i sürekli olarak izliyor. Bu sayede bazı radikal web siteleri kapatılabildi.

Amerika Devletler Örgütü’nde terörle mücadele yetkilisi olarak görev yapan Steve Monblatt, kurumunun diğer uluslar arası organizasyonlar gibi sanal teröre karşı mücadele yöntemleri aradığını söylüyor.

Ancak bu noktada, kişi hak ve özgürlüklerini çiğnemeden bu iş nasıl yapılabilir?

“Tehlikeli bilgilerin Internet’e sızmasını nasıl engelleyebilirsiniz? Bir zehrin ya da bombanın nasıl yapılacağını anlatan tariflerin Internette olmasını haklı kılabilecek nedeni anlayamıyorum. Bunları meşru kılacak bir kullanım düşünemiyorum. Ancak her şeye rağmen hassas olmalı ve bilginin serbest dolaşımı hakkına zarar vermemeliyiz”

Ancak diğer taraftan, medeni haklar savunucuları, terörle mücadele ederken Internet kullanıcılarının serbest haberleşme hakkına gölge düşmesinden ve temel hakların ihlal edilmesinden kaygı duyuyor.

XS
SM
MD
LG