Erişilebilirlik

Olimpiyatların Güvenlik Maliyeti 1 Milyar Dolar - 2004-05-15


Atina Belediye Başkanı Dora Bakoyianni, Olimpiyatların güvenlik maliyetinin bir milyar doların üstüne çıkacağını söyledi.

Bu yaz yapılacak Atina olimpiyatları öncesinde destek arayışı için Avrupa ve Amerika turuna çıkan Bakoyianni, Amerika’ya karşı düzenlenen 11 Eylül terör saldırılarının ardından yapılacak ilk olimpiyat oyunları için yoğun güvenlik önlemleri alındığını belirtti.

Roma, 1960 yılında olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yaptığı sırada, güvenlik konusu bugünkü kadar büyük bir endişe kaynağı değildi. Bu yılki olimpiyat oyunları, terör saldırısı korkusu altında çok daha farklı bir ortamda gerçekleşecek. Ancak, Dora Bakoyianni, Atina’lı yetkililerin işi şansa bırakmadığını ifade ediyor ve şunları söylüyor:

"Olimpiyatların güvenliğini sağlamak için insan gücünün ve teknolojinin bütün imkanları kullanıldı. Olimpiyatlar sırasında Atina’nın dünyanın en güvenli kenti olacağına inanıyorum. Çünkü teröristler, ortam sakinken saldırmayı tercih ediyor.”

Atina Belediye Başkanı, olimpiyatlar için alınan güvenlik önlemlerinin Sydney olimpiyatlarındaki önlemlerden üç buçuk kat daha fazla olduğunu ifade etti. Ağustos’taki oyunlar sırasında on binlerce güvenlik görevlisi işbaşında olacak.

Bakoyianni, bu kişilerin biyo-kimyasal ve radyoaktif saldırılar da dahil, özel eğitimden geçirildiğini kaydetti. Denizaltının koruması NATO’nun hava güvenliğini sağlaması da planlanıyor.

Bakoyianni, Atina için olimpiyatlara ev sahipliği yapmanın büyük bir önem taşıdığını da sözlerine ekledi. Yunanistan, Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak en küçük ülke olacak. Karşılaşılan en önemli sorunlardan biri de güvenlik konusuydu.

Bu hafta başında bir polis karakoluna yerleştirilen üç küçük bombanın sorumluluğunu Perşembe günü, radikal bir Yunan örgütü olan Devrimci Mücadele üstlendi.

İlk kocası Yunan teröristler tarafından öldürülen Bakoyianni, olayın önemsiz olduğunu ve söz konusu örgütün ciddi bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Atina Belediye Başkanı, alınan sıkı güvenlik önlemlerinin Olimpiyatlar sırasındaki eğlencelere engel olmayacağını da vurguladı:

"İnsanların eğlenceyi hissetmesini ve katılmasını istiyoruz. Elbette, güvenlikle eğlence ve neşe arasındaki dengeyi tutturacağız. Umarım, başarılı oluruz. Bizim başarımız, bütün dünya açısından da önemli.”

Atina Belediye Başkanı, dünyanın en büyük barışçı etkinliği olan olimpiyatların ve kendilerinin başarılı olmasının, özellikle böyle bir dönemde şart olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG