Erişilebilirlik

Hindistan'a İtalyan Asıllı Başbakan - 2004-05-13


Hindistan’da seçimi kaybeden Başbakan Atal Behari Vajpayee istifa etti.

Kongre Partisinin İtalya doğumlu lideri Sonya Gandi’nin yeni başbakan olması bekleniyor.

Sonya Gandi partisi tarafından desteklerken bazı Hintliler bir yabancının başbakan olmasına karşı çıkıyor.

İtalyan asıllı başbakan, Hindistan siyasetinde dördüncü Gandi dönemini başlatıyor. 1991 yılında bir bombalı saldırı sonucu ölen eski Başbakan Rajiv Gandi'nin dul eşi olan Sonya Gandi, aynı zamanda 1984 Sih militanlar tarafından silahlı saldırıda öldürülen eski Başbakan İndira Gandi'nin de gelini. Hindistan siyasetindeki ilk Gandi ise, bu ülkenin kurucusu ve kendisi de 1948'de bir suikast sonucu yaşamını yitiren Mahatma Gandi...

Milliyetçi Hindu Partisi Janata’nın lideri olan başbakan Vajpayee istifasını Cumhurbaşkanı Abdül Kelam’a sundu. Kelam ise Vajpayee’den yeni hükümet kuruluncaya dek göreve devam etmesini istedi.

Sayım işlemi devam ederken gözlemciler Hindistan’da hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğu sağlayamayacağını belirtiyor.

Ancak Kongre partisi liderleri, seçimde büyük oy toplayan solcu partilerle bir koalisyon hükümeti kuracaklarından emin olduklarını söylüyor.

Uluslararası Tepkiler

Hindistan’daki parlamento seçimlerinde, koalisyon hükümetinin sürpriz yenilgisinin ardından Pakistan ve Bangladeş, Yeni Delhi’deki yeni hükümetle birlikte çalışmaya hazır olduğunu açıkladı

Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşit Kasuri, ülkesinin Hindistan’la barışçı ilişkilerini sürdürmek istediğini ve komşusundaki seçim sonuçlarının bu ilişkiyi etkilememesini umduğunu söyledi.

Kasuri, istifa eden Hindistan Başbakanı Atal Bihari Vajpayee’yi de iki ülke arasındaki ilişkiyi geliştirmek amacıyla yapıcı katkısından dolayı da övdü.

Öte yandan Bangladeş Dışişleri Bakanı Mürşid Han da, Amerika’nın Sesi muhabirine yaptığı açıklamada, Hindistan’ın yeni hükümetiyle işbirliği konusunda bir sorun yaşanmayacağını bildirdi.

XS
SM
MD
LG