Erişilebilirlik

Erdoğan'dan Batı Trakya'ya Tarihi Ziyaret - 2004-05-08


Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan'a yaptığı gezinin son gününde Batı Trakya'yı ziyaret etti.

Erdoğan, Yunanistan'a 16 yıl sonra resmi bir ziyaret yapan ilk Türkiye Başbakanı olmuştu. Erdoğan Atina'dan Batı Trakya'ya Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis tarafından uğurlandı.

Batı Trakya’da Makedonya ve Trakya Bakanı Çiarçionis ve Bölge Sekreteri Angelopulos'u da kabul eden Erdoğan, bölgede Türk azınlığının dernek ve kuruluş temsilcileriyle seçilmiş müftülerle görüştü, Gümülcine’de bir konuşma yaptı.

Erdoğan, 52 yıldan beri Batı Trakya'yı ziyaret eden en üst düzey Türk yetkili oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gümülcine'de, Yunan vatandaşı Türkler'e, "Şüphesiz ki kimliğinizi sizden söküp almaya kimsenin gücü yetmez" diye seslendi.

Erodoğan, konuşmasında şunları dedi:

"Bu varlığınızı kazımak, yok etmek mümkün mü? Mümkün değil. Aslolan şudur: Asimilasyona uğramadan, bu toplumun içerisinde yani Yunanistan'ın kendi yasaları, kuralları içerisinde yaşamı sürdürmektir. Geleneği, göreneği, kültür değerleriyle vs... Bu neyi gerektirir, eğer burada yaşayacaksak, bunu yapmak zorundayız. Aynı şey Almanya'daki kardeşlerimiz için de geçerli. Orada 2.5 milyon kardeşimiz var. Bunların 650 bini oranın vatandaşı olmuş, şimdi kalkıp da (buranın kurallarını saymıyoruz) derlerse Almanya'ya ne yaparlar? Hiçbir şey. Ama kendilerine çok şey. Öyleyse oranın kuralları, yasaları içinde oradaki güçlerini artırarak, daha huzurlu, daha mutlu yaşam koşulları içinde yaşamak.

Almanya Başbakanı, (Türkler bize çok şey kazandırdı) diyor. Avusturya Cumhurbaşkanı da aynı şekilde. Aynı başbakan ve cumhurbaşkanı, (Biz şunlardan nefret ediyoruz) diyor. Kimler olduğu konusunda isim vermeme gerek yok. Bize gönlünü açmış olanlara elimizden geleni yaparız. Belki siz burada göçmen değilsiniz. Burada doğdunuz, burada büyüdünüz. Şunu söyleyeyim ki, gelecek, iyi niyetle çok daha sağlam zeminler üzerinde inşa edilecek. Biz artık geçmişi çok konuşmayı değil, geleceği konuşmayı, planlamayı kendimize hedef almamız lazım.

Yaşadığınız ülkenin koşullarını görmezlikten gelmeyin, onlarda artık iki ülke arasındaki sorunların aşılmasını Ege'nin barış denizi haline gelmesini istiyor. Biz de iyi niyetle bunun üzerine gideceğiz. Kıbrıs'ta da biz bunu yaptık. Burada da bunu yapacağız. Artık 50 sene öncesinin dünyası yok. Bugün farklı bir dünya var. Gelecek nesiller bu olaylara bizden çok daha farklı bakacaklar. Barışın konuşulduğu bir dünyada biz hala yer yurt kapmayı değil, mevcudu nasıl en iyi şekilde değerlendirmeyi konuşmamız lazım."

Erdoğan’ın tarihi ziyaretini izleyen Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, Başbakan'ın Gümülcine’de Batı Trakyalı Türkler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandığını söyledi.

XS
SM
MD
LG