Erişilebilirlik

Rumsfeld Özür Diledi, İstifa Etmeyeceğini Açıkladı - 2004-05-07


Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak'ta Amerikan ordusu tarafından kötü muameleye uğrayan tutuklulardan özür diledi ve kendilerine tazminat ödeneceği vaadinde bulundu.

Rumsfeld, Kongre'ye tutuklulara yönelik kötü muamele skandalının bütün sorumluluğunbu üstlendiğini söyledi; "Bu olaylar, benim yönetimim altında yaşandı. Savunma bakanı olarak bu işten sorumluyum ve bütün sorumluluğu üstleniyorum."

Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu'nda ifade veren Rumsfeld, Amerikan askerlerinin kötü muamelesine maruz kalan Iraklılardan en derin şekilde özür dilediğini ve bu kişilere tazminat ödenmesini isteyeceğini belirtti.

Mevcut soruşturmayı gözden geçirecek yetkililer atadığını ve gerekirse soruşturmanın genişletileceğini vurgulayan Amerika Savunma Bakanı olayla ilgili başka fotoğraflar ve video bantları bulunduğunu da açıkladı.

Komite üyelerinden Cumhuriyetçi Lindsey Graham'ın, "Görevinizi, partiler üstü bir şekilde sürdürmeye devam edebilecek misiniz?" ve "İstifa çağrılarına nasıl bir karşılık vermeyi düşünüyorsunuz?" sorularına, Rumsfeld şu karşılığı verdi:

"Buradaki asıl soru benim etkili olup olamayacağım. Eğer bunu başaramayacağımı hissetseydim istifa ederdim. İstifa etmeyeceğim çünkü insanlar bunu siyasi bir konu haline getirmeye çalışıyor."

Rumsfeld konuşurken salona giren bir grup gösterici , bağırarak savunma bakanının istifasının istedi. Göstericiler, daha sonra güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkartıldı.

Askeri yetkililer de kötü muameleden Ocak ayında haberdar olduklarını ve soruşturmalara başladıklarını söyledi. Ancak olay, askerlerin Iraklı tutuklulara çoğu cinsel taciz niteliğindeki kötü muamele yaptığını gösteren fotoğrafların basında yer almasıyla ortaya çıktı.

Rumsfeld, skandalın önemini kavramakta ve olayı Başkan bush ile Kongre'nin dikkatine sunmakta yetersiz davrandığını itiraf etti.

Birçok Demokrat Kongre üyesi Rumsfeld'in istifasını isterken, Cuma günü savunma bakanının ifade verdiği oturum sık sık istifa çağrısı yapan göstericilerin protestosuyla kesildi.

Ancak bütün istifa çağrılarına rağmen, Başkan Bush Rumsfeld'i kabinesinin değerli bir üyesi olarak tanımlayarak Savunma Bakanı’na destek verdi.

XS
SM
MD
LG