Erişilebilirlik

7 Mayıs 2004 - 2004-05-07


Başkan Bush’un Ebu Gureyb cezaevindeki skandalın ardından istifası istenen Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’e destek vermesine rağmen, Amerikan basınında Rumsfeld’i hedef alan yorumlar bugün de öne çıkıyor. New York Times, “Rumsfeld gitmeli” başlığını taşıyan başmakalesinde Savunma bakanının yanı sıra, Irak savaşının mimarlarından olan bakan yardımcısı Pauly Wolfowitz’i de hedef tahtasına yerleştiriyor.

"Rumsfeld’in istifasının gerekliliği, sadece Ebu Gureyb’teki kişisel sorumluluğundan kaynaklanmıyor. Aslında bu tek başına yeterli bir neden. Ama, Amerika öyle bir noktaya geldi ki, diğer ülkelerin dalga geçmesinden korkulduğu için yönetim bu yılki insan hakları raporunu bile açıklayamadı. Savunma Bakanlığı’nda yeni bir ekibin ve anlayışın görevi devralmasının zamanı çoktan geldi."

Rumsfeld’in Ebu Gureyb’te yaşananları işkence olarak tanımlamaktan kaçınmasını eleştiren Washington Post, Başkan Bush’un yaşananlardan haberdar olmamasını sorumsuzluk olarak niteliyor. Kötü muamele iddialarının Afganistan savaşının başlangıcından bu yana gündemde olduğunu hatırlatan gazete, Bush’un niçin bu konuyu araştırmadığını açıklaması gerektiği görüşüne yer veriyor.

"Yaşanan bu vahşet düşmanlarının, savunduğumuzu söylediğimiz bütün değerlerle alay etmesine yol açıyor. Bush, daha geçen hafta, Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle kötülüklerin sona erdiğini söyleyerek, Irak’a açılan savaşın haklılığını savunmuştu. Amerika’nın, uğruna savaştığı ilkelerden birinin, güç sahibi olanların diğer insanlara sadistçe davranışlarını önlemek olduğu söyleniyor. Bu düşünce, sadece sözlerimize değil, eylemlerimize de yansımalı."

New York Post ise Ebu Gureyb skandalına rağmen, Iraklıların Saddam Hüseyin yönetimiyle kıyaslandığında çok daha iyi bir yaşam sürdürdüğünü savunuyor. Cezaevi skandalının Amerikan ordusunun yaptığı soruşturmayla açığa çıktığını savunan gazete, sorumlular hakkında soruşturmaların da sürdüğünü vurguluyor.

"Bu, Amerika’nın, Iraklılara uygulanan vahşete hoşgörüyle yaklaşmadığını gösteriyor. Bu vahşeti gerçekleştirenler ve buna göz yumanlar, kariyerlerinin sona erdiğini gördüler. Şimdi dünyanın sorması gereken asıl soru şudur: Ebu Gureyb’te yaşananlara rağmen, Iraklılar 15 ay öncesine göre daha iyi bir durumda mı? Kesinlikle çok daha iyi durumda, hem de kıyaslanamayacak ölçüde."

Boston Globe ise, Başkan Bush’un ve diğer yetkililerin Irak savaşının maliyeti konusunda, farklı tarihlerde verdiği farklı rakamları alt alta sıralıyor. Yönetimin, şimdi Kongre’den Irak için 25 milyar dolarlık ek bütçe istediğini belirten gazete, şimdiye kadar savaşın mali yüküyle ilgili yapılan açıklamaların hiç birinin doğru çıkmadığını vurguluyor.

"Şimdi Amerika, Bush’un ve Savunma Bakanı Yardımcısı Paul Wolfowitz’in belirlenen sınırların çok üstüne çıkan muazzam giderlerini karşılamak durumunda. 2005 yılına kadar Irak’ta 138 bin Amerikan askeri bulundurmaya devam edeceğiz ancak, bu sayının intihar eylemlerini ve gelişigüzel saldırıları engellemeye yetip yetmeyeceğini bilmiyoruz. Amerikan halkı, savaşın maliyeti konusunda bir bilgisi olmayan ve gerçeklere saygı göstermeyen bir yönetimle karşı karşıya."

XS
SM
MD
LG