Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Bana Ek Asker Talebi Gelmedi' - 2004-05-06


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Başkanı Bush'un kendisini telefonla arayarak Afganistan’a asker ve helikopter göndermesini istediği yolundaki haberleri yalanladı. Başbakan Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, kendisine böyle bir talep gelmediğini belirtti.

Dün, Washington'un Türkiye'den Uluslararası Barış Gücü çerçevesinde Afganistan’a en az 300 asker daha göndermesini talep ettiği yönünde haberler çıkmıştı. Genelkurmay Başkanlığı'nın ise, İstanbul’daki NATO zirvesinde Afganistan’a asker gönderme kararı çıkma ihtimaline karşı planlama çalışmalarına başladığı belirtildi. Haberlere göre, karar alınırsa NATO'nun Afganistan'da 3.000'in üzerinde ek kuvvete ihtiyaç duyacağı ve Türkiye’den de en az 600 asker talep edeceği hesaplanıyor. Askeri kaynaklar her ihtimale karşı planlama çalışması yapıldığını ancak bu aşamada ek askeri kuvvet gönderilmesinin düşünülmediğini açıkladılar. Planlama çalışmalarında Irak için öngörülerin de bulunduğu belirtiliyor. Zirvede Irak için de bir karar alınması durumunda, katkının hangi boyutlarda olabileceği henüz bilinmiyor.

Kavakçı Davası Sürüyor

Bu arada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kapatılan Fazilet Partisi’nin eski milletvekili Merve Kavakçı’nın davası için Türkiye’den savunma istedi. Savunmayı hazırlamak için üç ay süresi bulunan Dışişleri Bakanlığı bu sürenin uzatılabileceğini söyledi.

Merve Kavakçı 18 Nisan 1999 tarihinde milletvekili seçildikten sonra Meclis Genel Kuruluna türbanıyla gelmiş ancak diğer milletvekillerinin tepkileriyle Kavakçıya milletvekili yemini ettirilmemişti. İzinsiz olarak Amerikan vatandaşlığına geçtiği öğrenilen Kavakçı Türk vatandaşlığından ve milletvekilliğinden düşürülmüştü. Merve Kavakçı bunun üzerine 2001 yılının Mayıs ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin savunmasını değerlendirerek davanın kabul edilebilir olup olmadığına karar verecek.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül bu konuyla ilgili olarak hükümetin görüşünün alınacağını ve konunun Bakanlar Kuruluna götürülebileceğini söyledi. Gül’ün bu sözlerinin ardından, gözler şimdi hükümetin nasıl bir savunma hazırlayacağına çevrildi.

Türban taktığı gerekçesiyle üniversiteye alınmayan ve bu nedenle AIHM’ye başvuran Dışişleri Bakanı Gül’ün eşi Hayrünissa Gül ise hükümette sıkıntı yaratmaması gerekçesiyle açtığı davayı geri çekmişti.

YÖK Tasarısı Meclis Komisyonunda

Bu arada imam hatip liselerinin önünü açması nedeniyle tartışmalara neden olan YÖK yasa tasarısı bugün Meclis Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşülüyor. AKP’nin tasarıyı Meclis’e sunmasına rektörler tepki gösteriyor. Bugün olağanüstü toplanan YÖK Genel Kurulu’nda da taslak görüşülüyor, toplantı öncesi açıklama yapan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, tasarıdaki esas hedefin imam hatiplerin önünü açmak olduğunu söyledi. Hükümet imam hatiplere tüm üniversitelerin kapısını açan ve YÖK yönetimini tasfiye eden bu tasarıyı, bu yıl 20 Haziran’da yapılacak üniversite giriş sınavına kadar yetiştirmeyi amaçlıyor. Tasarının, önümüzdeki hafta da Meclis Genel Kurulu’nda ele alınması bekleniyor.

Öte yandan, 16 yıl aradan sonra Yunanistan’ı ziyaret eden ilk Türk Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan 16 bugün Atina’ya gitti. 1988'de Turgut Özal’ın Yunanistan ziyaretinin ardından ilk kez Başbakanlar düzeyinde bir ziyaret gerçekleşiyor.

İki günlük ziyaretin gündeminde ise, Türk-Yunan İlişkileri olacak ve Erdoğan’ın Yunan Başbakan Karamanlis’ten Avrupa Birliği için destek istemesi bekleniyor. Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ise Erdoğan’ın ziyaretini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

XS
SM
MD
LG