Erişilebilirlik

Bush'tan Arapça Televizyonlara Özel Demeç - 2004-05-05


Başkan Bush, Arapça yayın yapan iki televizyona bugün verdiği özel demeçlerde Iraklı tutuklulara kötü muamele edenlerin yargı önüne çıkarılacağını söyledi.

Başkan önce Amerikan hükümetinin kurduğu El Hurra televizyonuna çıktı. Bush bu televizyona verdiği demeçte, Amerikalı askerlerin davranışlarının “tiksinti verici” olduğunu söyledi ve askerlerin bu eylemlerinin Amerika’yla uzaktan yakından bir ilgisi olmadığını kaydetti.

Bush, Dubai’den yayın yapan El Arabiya televizyonunda da Iraklı mahkumlara kötü muamele edilmesiyle ilgili soruları yanıtladı. Bush, özel demeçleri sırasında Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’e güveninin tam olduğunu da tekrarladı.

Başkan Bush, kötü muameleye uğrayan Iraklı mahkumları gösteren fotoğrafların Amerika’da büyük şaşkınlık yarattığını söyledi:" Bu tür davranışları tiksinti verici bulduğumu Irak halkının bilmesini isterim. Irak hapishanelerindeki bu uygulamalar, hiç bir şekilde Amerika’yı temsil etmiyor. Benim bildiğim Amerika, özgürlüklere tutkuyla bağlı bir ülkedir. Benim bildiğim Amerika tüm bireylere saygı duyar. Benim bildiğim Amerika, Irak’a özgürlük getirmek için bu ülkeye asker gönderdi, Iraklılar’a her gün yardım eden saygın vatandaşlarını yolladı."

Başkan Bush, Amerikan hükümeti tarafından kurulan El Hurra televizyonuna verdiği özel demeçte, demokrasinin kusursuz olmadığına da dikkat çekti. Başkan, “demokrasilerde de hata yapılır ama bunlar hakkında soruşturma açılır ve sorumluları yargı önüne getirilir” dedi: "Biz şeffaf bir toplumuz. Hapishanelerde olanları sonuna kadar araştırmaya kararlıyız. Bu da Saddam Hüseyin rejiminde görülmeyecek bir olgudur. Saddam’ın işkencecileri geçmişte yargı önüne çıkarılmadı. İşkenceler soruşturulmadı. Ama biz sorumluları yargı önüne getireceğiz."

Başkan Bush, Arapça yayın yapan El Hurra televizyonundan bu mesajı verirken, Irak’ta Amerikalılar’ın gözetimindeki hapishanelerden sorumlu Tümgeneral Geoffrey Miller da, bugün Ebu Gureyb’de yaşananlardan dolayı Iraklılardan özür diledi.

Tümgeneral, Ebu Gureyb hapishanesini gezen Arap ve Batılı gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “Amerika ve Amerikan ordusu adına, bazı asker ve komutanların emir almadıkları halde giriştikleri bu yaşadışı eylemlerden dolayı özür diliyorum” dedi. Tümgeneral bu açıklamaları yaparken, Ebu Gureyb hapishanesi önünde toplanan yüzlerce Iraklı Amerikan karşıtı sloganlar attı ve tutukluların derhal serbest bırakılmasını istedi.

XS
SM
MD
LG