Erişilebilirlik

'Irak'ta Mahkumlara Sistemli Kötü Muamele Yok' - 2004-05-02


Amerika Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, Iraklı mahkumlara sistemli biçimde kötü muamele yapıldığı iddialarını reddetti.

Myers, Amerikan ABC televizyonuna yaptığı açıklamalarda, sadece birkaç askerlerin bu tür bir eyleme giriştiğini ve bu konuda soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Orgeneral, kötü muameleye komutanlar ve Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü yetkilileri tarafından gözyumulduğu yolundaki iddiaları da reddetti ve konuyla ilgili hiçbir soruşturmadan bu tür bir sonucun çıkmadığını belirtti.

Amerikan medyası, ordu içinde başlatılan soruşturmada, bazı askeri ve istihbarat yetkililerinin kötü muameleyi teşvik ettiğinin belirlendiğini iddia ediyor.

Haberlere göre, soruşturmada, Bağdat yakınlarındaki Ebu Garip hapishanesinde, Iraklı mahkumların, ‘sadistçe ve son derece ahlaksız’ işkencelere maruz kaldığı belirtiliyor.

Ayrıca, Uluslararası Af Örgütü’nce ortaya atılan ve Amerikan medyasında fotoğrafları yayınlanan işkencenin tek bir olayla sınırlı olmadığı da kaydediliyor.

İşkence fotoğrafları medyada yayınlandıktan sonra, Müslüman liderler, Amerikan yönetimini insan hakları konusunda ‘iki yüzlü’ olmakla suçlamıştı.

Bu arada Richard Myers, Felluce’de Amerikan askerleriyle birlikte devriye gezen yerel polislerin liderliğine Saddam Hüseyin döneminde görev yapan üst düzey bir komutanın atandığı iddialarını da yalanladı.

Myers, Orgeneral Jasim Muhammed Salih’in durumunun incelendiğini ancak Iraklı eski komutanın 600 kişilik polis gücünün başına getirilmediğini belirtti.

Batı basınında haftasonunda çıkan haberlerde yüzlerce Iraklı polisin Felluce’de devriye gezdiği, bu polislerin Muhammed Salih’in komutasında olduğu iddia edilmişti.

Öte yandan Irak’ta hafta sonu meydana gelen iki ayrı çatışmada 4 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi.

Bağdat’ın kuzeyinde, bugün erken saatlerde girişilen bir saldırıda 2 Amerikan askeri öldü. Aynı saldırıda, askerlere eşlik eden iki Iraklı sivil savunma görevlisinin de hayatını kaybettiği öğrenildi.

Ayrıca dün, Irak’ın güneyindeki Amara kenti yakınlarında, bir Amerikan konvoyuna silah ve roket atarlarla ateş açıldığı ve çıkan çatışmada iki Amerikan askerinin öldüğü bildirildi.

XS
SM
MD
LG