Erişilebilirlik

Amerikalıların Irak Savaşına Desteği Azalıyor - 2004-04-30


Amerika’da yapılan yeni bir kamuoyu yoklaması, Irak savaşına halkın verdiği desteğin giderek azaldığını gösteriyor.

New York Times ve CBS Televizyonu’nun yaptırdığı ankete göre, Amerika’nın Irak’ı işgalini haklı bulanların oranı Aralık ayında yüzde 63, Mart ayında yüzde 58 iken şu anda yüzde 47’ye düşmüş durumda. Irak’taki gelişmeler Washington’daki siyasi gündemin de ilk sırasında yer alıyor.

Kamuoyu yoklaması Bush’a verilen desteğin yüzde 46 olduğunu gösteriyor. Irak politikasına verilen destek ise yüzde 41’e düşmüş durumda. Irak politikasına verilen destek geçen ay yüzde 49, Aralık ayında ise yüzde 59 idi.

Ancak bu son kamuoyu yoklamasına göre, Kasım ayındaki seçimde Demokrat Parti adına başkanın rakibi olması beklenen Senatör John Kerry’nin durumu da pek parlak değil. Ankete katılanların yüzde 21’i Senatör John Kerry’nin inandığı şeyleri söylediğini düşünürken, yüzde 61’i halkın duymak istediklerini söylediğini düşüncesinde.

Sonuçlar başkanlık yarışının ortada olduğunu gösteriyor. Bu kamuoyu yoklaması, Irak’ın güvenliğiyle ilgili endişelerin ve Amerika’nın kayıplarının arttığı bir sırada yapıldı.

Irak savaşına karşı çıkan Demokrat Partili Batı Virginia Senatörü Robert Byrd eleştirilerini tekrarladı.

"Amerika daha ne kadar süreyle başkanın savaşı için kan ve para akıtacak? Irak’taki bu gereksiz savaş için ülkemizin en iyi askerleri daha ne kadar süreyle evlerinden ayrı kalacak?”

Ancak, eleştirenler arasında şaşırtıcı isimler de var. Ronald Reagan’ın başkanlığı döneminde Ulusal Güvenlik Ajansı’nı yöneten emekli general William Odom, NBC televizyonunda,Amerika’nın Irak’tan çekilme zamanının geldiğini söyledi:

"Şu anda başarısızlığa uğramış durumdayız. Daha fazla kalmak, durumumuzu daha da kötüleştirecektir. Eğer küçük bir güç olsaydık, inandırıcılığımız konusunda endişe etmekte haklı olabilirdik. Ama bence asıl mesele bu değil. Asıl mesele, gücümüzü ne kadar etkin kullanacağımızdır.”

Bush yönetimi ise Irak konusundaki kaygıları hafifletmek için her türlü çabayı gösteriyor. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Colin Powell koalisyonun Iraklılara Saddam Hüseyin yönetiminden daha iyi bir yaşam sağlamaya çalıştığını belirterek, Amerika’nın bu nedenle başarılı olacağını söyledi.

Kongre üyelerini ikna etmeye çalışan yetkililerden biri de Savunma Bakan yardımcısı Paul Wolfowitz. Bakan Yardımcısı şunları dedi:

"Irak halkının desteğini sürdürüyor olması çok önemli. Bir çok konuda ilerleme sağlandı, elektrik konusunda, okulların inşası konusunda, sağlık alanında büyük bir ilerleme sağlandı. En önemli eksiklik tabii ki, güvenlik. Ve güvenlik sağlamadıkça diğer alanlardaki gelişmeler o kadar önemli olmuyor.”

New York Times ve CBS Televizyonunun anketine katılanların yüzde 33’ü Irak’taki çatışmalara harcanan paranın buna değer olduğunu düşünürken, yüzde 58’i aksi düşüncede.

Siyasi uzmanlar bu oranların değişmesi için tek çarenin Irak’taki durumun değişmesi olduğunu vurguluyor. Bu düşünceyi ifade edenlerden biri de Washington’daki Amerikan Üniversitesi başkanlık uzmanı Allan Lichtman:

"Orada olanlar, kısa vadede yaşanacak olaylar, iktidarın Iraklılara devredilmesi; asıl önemli olan bunlar. İnsanları etkileyecek şey yaşanacak olanlardır, Bush’un başkanlık kampanyasında söylenenler değil.” Başkan Bush açısından sevindirici haber ise, ankete katılanların yüzde 60’ının Başkan’ın terör tehdidine karşı izlediği politikayı onaylaması.

XS
SM
MD
LG