Erişilebilirlik

Bush: 'Felluce'nin Genelinde Yaşam Normale Dönüyor' - 2004-04-29


ABD Başkanı George W. Bush, koalisyon kuvvetlerinin, Irak’ta özgürlüğün ilerleyişini durdurmaya çalışanlara karşı mücadele edeceğini söyledi.

Bush, “Şu anda Felluce’de yapılan da budur. Bölgedeki komutanlar, Irak halkına, özgürlük ve barış içinde bir topluma kavuşabilmesi için yardım etmektedir ve bu yolda her türlü yetkiye sahiptir.” dedi.

Başkan, isyancıların, Amerika’nın egemenliği 30 Haziran’da Iraklılara teslim edeceğini bildiğini ve zaman ilerledikçe bu kişilerin daha da çaresizleştiğini vurguladı.

Bush şöyle konuştu:

“Masum insanları öldürerek bizi caydıracaklarını sanıyorlar ancak bunda yanılıyorlar.”

Başkan bu açıklamayı İsveç Başbakanı Goeran Persson’la Beyaz Saray’daki görüşmesinden sonra yaptı. Irak’ın işgaline karşı çıkan İsveç, şimdi bu ülkeye insani yardım sağlıyor.

Gazeteciler Başkana, Felluce’deki şiddet olaylarının egemenlik devrini geciktirip geciktirmeyeceğini sordu. Başkan, bunun söz konusu olmadığını ve egemenlik devrinin başarıyla tamamlanacağını belirtti.

Başkan, günün erken saatlerinde Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı General John Abizaid’le görüştüğünü ve generalin verdiği bilgilerin umutlu olmak için nedenler içerdiğini kaydetti.

Bush şöyle devam etti:

“General, Felluce’de Irak polisiyle beraber ortak devriye gezileceğini söyledi. Felluce’nin genelinde yaşam normale dönüyor. Bazı direniş noktaları var, ancak ordumuz Iraklıların da yardımıyla, durumu kontrol altına alıyor.”

Başkan Bush, Irak’taki komutanlardan düzenli olarak bilgi alıyor. Bu bilgi alma işlemi genellikle video konferanslar şeklinde oluyor ancak nadir de olsa, komutanlar Başkan Bush’la yüz yüze gelerek bilgi veriyor.

XS
SM
MD
LG