Erişilebilirlik

Ankara Gündemi: Kıbrıs, Anayasa Değişikliği - 2004-04-28


Kıbrıs bugün Birleşmiş Milletler ve Brüksel’deki Avrupa Birliği konseylerinde görüşülürken, Ankara da dünya genelinde Kuzey Kıbrıs’a yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılması girişimlerini sürdürüyor.

Dışişleri Bakanlığı’na dün davet edilen İslam Konferansı Örgütü üyesi ülkelerin Ankara büyükelçilerine Kuzey Kıbrıs ile ticarete başlamaları ve ekonomik ambargonun kaldırılması çağrısı yapıldı. Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Baki İlkin Türkiye’nin en büyük önceliği Kuzey Kıbrıs’a uygulanan ambargoların kaldırılması ile ekonominin canlandırılmasına verdiğini anlattı. İlkin, büyükelçilerden temsil ettikleri ülkelerin Kuzey Kıbrıs limanlarını kullanmalarını ve Kuzey Kıbrıs ile sportif karşılaşmalara izin vermelerini istedi. Kıbrıs’taki referandum öncesinde Kuzey Kıbrıs’ı tanıyacaklarını açıklayan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ise desteğini Ankara’ya iletti. Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Mehmet Nevruzoğlu, “elimizden gelen herşeyi yapmaya hazırız” dedi. Benzer talep bakanlığa çağrılan Latin Amerika ülkeleri ile Norveç, İsviçre, Japonya ve Avustralya büyükelçilerine de iletildi.

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da bulunması nedeniyle dün yapılan AKP Meclis Grup Toplantısına başkanlık eden Dışişleri Bakanı Gül Meclis’ten ayrılırken soruları yanıtladı. Gül, Kıbrıs’ta çıkan referandum sonucunun ardından Avrupa Birliği nezdinde diplomatik girişimleri sürdürdüklerini belirtti.

Abdullah Gül, 1 Mayıs’ta İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenecek ve Avrupa Birliği’nin aralarında Kıbrıs Rum Kesimi’nin de olacağı 10 yeni üyesinin katılım törenine Başbakan Erdoğan’ın gideceğini söyledi.

Abdullah Gül, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan uluslararası ambargoların kaldırılmasıyla ilgili olarak da Ercan Havaalanının uluslararası uçuşlara açılması, limanların serbestçe kullanılması gibi taleplerinin olduğunu ama bunların 'hemen olacak şeyler olmadığını, direneceklerini' söyledi.

De Seto Ankara'da

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto dün Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a yaptığı veda ziyaretinin ardından bugün Ankara’ya geliyor. De Soto Ankarada da veda ziyaretlerinde bulunacak ve Dışişleri yetkilileri ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal’la görüşecek.

Anayasa Değişikliği Teklifi Hazır

Kıbrıs referandumunun ardından Anayasa değişikliği çalışmaları da sürüyor. AKP grubu, Anayasa değişiklik teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Meclis Başkanlığı da 10 maddelik değişiklik teklifini Anayasa Komisyonu’na gönderdi. Komisyon teklifi Perşembe günü görüşecek. Değişiklik teklifinde, DGM’lerin kaldırılması, kadın-erkek eşitliğini düzenleyen maddeler ve uluslararası anlaşmaların iç hukukun üzerinde sayılması ile Uluslararası Ceza Divanı’yla ilgili düzenlemeler yer alıyor.

XS
SM
MD
LG