Erişilebilirlik

Maradona'nın Yaşam Mücadelesi - 2004-04-28


Arjantin’in efsanevi futbolcusu Diego Maradona, kalp ve akciğer rahatsızlıklarından dolayı Buenos Aires’te hastanede yoğun bakımda.

Maradona, son yıllarda, futbolculuğundan çok uyuşturucu alışkanlığı ve garip davranışlarıyla gündeme gelse de, Arjantin’de hala milli bir kahraman olarak görülüyor.

19 yaşındaki Paulo Arguallo, geçen hafta zamanının büyük bölümünü Buenos Aires’teki bir hastanenin dışında Diego Maradona için dua ederek geçirdi.

Arguallo “O, benim için bir tanrı” diyor. “O, Tanrıdan sonra en önemli şey. Neyse ki, hepimizin O’na verdiği destekle, her geçen gün biraz daha iyileşiyor.”

Bu destek, 43 yaşındaki Maradona’nın 18 Nisan’da hastaneye kaldırılmasından bu yana hiç eksik olmadı.

Maradona’nın hastalığı Arjantin basınında iki hafta önce hastaneye kaldırılan devlet başkanından daha fazla yankı buldu. Bir gazeteci ordusu hastaneden sürekli canlı yayınlarla Maradona’nın durumundaki gelişmeleri duyuruyor, canlı yayın araçları sokakları dolduruyor ve hastanenin mermer duvarlarında acil şifa dileği içeren mesajları asılı.

Derme çatma yapılan Maradona anıtı ikonalar, mumlar, fotoğraflar ve “Diego güçlü olmalısın”, “sana ihtiyacımız var Diego” türünden mesajlarla kaplı.

21 yaşındaki Adrian Goycochea, geceler boyunca beklemesinin, taptığı kahraman Maradona’ya yardımcı olacağına inanıyor.

Goycochea, “burada onun yanında olmamız gerekir, çünkü o daima bizimle oldu, bu ülkeye ve halka çok şey verdi” diyor.

Arjantinliler için Diego Maradona, ülkenin en iyi veya en kötü yönlerini temsil ediyor. Maradona’nın muhteşem futbol yeteneği, dünyanın en popüler oyununu değiştirdi ve Arjantin’in bir futbol ülkesi olarak ününü pekiştirdi, ama uyuşturucu alışkanlığı da Maradona’nın sahalardaki başarılarını gölgeledi.

Alejandro Burghardt, Maradona’nın 1980'lerde yıldız olduğu ve Arjantin’in en popüler ve başarılı futbol kulübü olan Boca Juniors için çalışıyor. Burghardt, Maradona’nın alçakgönüllü davranışları ve kabadayı tavırlarıyla kendini ateşli futbol seyircisine sevdirdiğini belirtiyor.

Burghardt, “Arjantinliler, Diego Maradona’da büyük bir kişilik buldu. O, sadece toplumun haksızlığa uğramış kesimlerini değil, bütün Arjantin’i temsil etti ve belki de bu yüzden bütün dünyada bu kadar ün kazandı” diyor.

Maradona 20 yıllık kariyeri sırasında bir çok şampiyonluk kazandı ama en büyük başarısı 1986 dünya kupasında Arjantin’i neredeyse tek başına zafere taşımasıydı. Maradona, 1986 dünya kupasında dünya futbol tarihinin en beğenilen iki golüne imza attı, bunlardan biri de “tanrının eli” olarak bilinen golüydü.

Ancak Maradona, sahalardaki bu becerisine rağmen hiçbir zaman kendini kötü alışkanlıklardan koruyamadı. Etrafı sürekli değişen karanlık tiplerle çevrili olan Maradona, içki ve uyuşturucuyla iç içe yaşadı. Uyuşturucu alışkanlığı yüzünden sık sık ceza aldı, 1994 dünya kupasına katılması yasaklandı. Mafyayla ilişkili olduğu söylendi, vergi kaçakçılığı nedeniyle tutuklandı, evlilik dışı bir çocuğu oldu ve halen eşinden ayrı yaşıyor.

Maradona, hayatın son dört yılının önemli bir kısmını Küba’da Fidel Castro’nun misafiri olarak ve uyuşturucu tedavisi görerek geçirdi. Ancak bütün bu skandallara rağmen, Arjantinli gazeteci Carla Rebello’nun da dediği gibi, Arjantin halkı Maradona’ya hiçbir zaman ikinci bir şans vermekten kaçınmadı.

Gazeteci Rebello şöyle diyor:

"Çünkü O, bize çok fazla mutluluk yaşattı, bu çok önemli, O, bize Arjantin’in en iyi anları hediye etti, hala Dünya Kupalarını hatırlıyoruz. Maradona’nın bir çok sorunu olduğunu, uyuşturucu sorunu biliyoruz, ama O’nu affedebiliriz.”

Arjantinliler, futbol tanrısının günahlarını bağışlasa da, Maradona’nın kendine zarar veren davranışları, bu kutsal unvandan sonsuza kadar vazgeçmeye hazır olup olmadığı sorusuna yol açıyor.

XS
SM
MD
LG