Erişilebilirlik

ABD'den El Cezire Televizyonuna Sert Eleştiri - 2004-04-28


Amerika Katar’dan Arapça yayın yapan El Cezire televizyonunu artık daha sert eleştirmeye başladı.

Amerika El Cezire’nin yanlış ve kışkırtıcı yayınlarının, Irak’taki durumu daha da tehlikeli hale getirdiğini belirtiyor.

Dışişleri Bakanı Colin Powell sorunu dün Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Jassim el Thani ile görüştü.

Bush yönetimi El Cezire Televizyonunu, uzun süredir, Usame bin Ladin ve diğer teröristlerin, Amerika’yı hedef alan saldırılara çağıran teyplerini yayınlayarak, kışkırtmacılık yaptığı için eleştiriyordu.

Şimdi ise Amerika, bu televizyonun yayın yaptığı Katar’a baskı yapmaya başladı. Amerika El Cezire’nin Irak’taki askeri harekat hakkında yanlış ve kışkırtıcı bir yayın politikası izlediğini söylüyor.

Dışişleri Bakanı Colin Powell, dün, El Cezire’nin bu yayınlarının, Katar’la yakın diplomatik ilişkilere zarar verdiğini belirtti. Powell Katar Dışişleri bakanıyla “stratejik diyalog” olarak nitelediği görüşmede bu konuya ağırlık verdiklerini söyledi.

Powell Amerika’nın kaygıları hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Ancak bakanlık sözcüsü Richard Boucher, Irak’taki askeri operasyonlar hakkında verilen yanlış ve kışkırtıcı haberlerden bir çok örneklerin ele alındığını belirterek şöyle konuştu:

“Biz burada, bir basın ve ifade özgürlüğü meselesi görmüyoruz. Biz bu değerleri, elbette dünyanın her yerinde ve özellikle Arap dünyasında destekliyoruz. El Cezire’nin yayınları hakkında derin kaygılarımız var, çünkü bu televizyon sürekli olarak doğru olmayan, yanlış, sahte ve kışkırtma niyetli haberler veriyor. Bu da durumu, daha da zorlaştırıp, Amerikalılar, Iraklılar, Araplar ve Irak’taki diğer insanlar için daha tehlikeli hale getiriyor.”

Sözcüden örnekler göstermesi istendi. Boucher, 9 Nisan tarihinde El Cezire’nin, Felluce ve Necef’te cluster bombası kullanıldığı, çocukların parça parça doğrandığı şeklinde, tamamen asılsız haber verdiğini söyledi.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü, Katar yönetiminden, bu durumu düzeltmek için ne yapması istendiği hakkında ayrıntılı bilgi vermedi fakat, Amerika’nın hassasiyetlerini anlayarak sorumlu bir yayın yapılmasını sağlayabileceklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı El Thani’nin de üyesi olduğu katar Kraliyet ailesi El Cezire televizyonunun en büyük kurucu ve hissedarı. Katar’lı yetkililer Amerika’nın şikayetlerini, ifade özgürlüğünü gerekçe göstererek şimdiye kadar dikkate almadılar.

El Cezire ile El Arabiya televizyonu Irak savaşı hakkındaki geniş yayınlarıyla büyük dinleyici kitlelerini kendilerine çekiyor.

Dinleyici sayısının çokluğu nedeniyle Dışişleri Bakanı Colin Powell ve diğer Amerikalı yetkililer bu televizyonlara sık sık demeç verdi.

XS
SM
MD
LG