Erişilebilirlik

Powell: 'Kıbrıs Politikamızı Gözden Geçiriyoruz' - 2004-04-26


Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell, Amerika’nın Kıbrısla ilgili tutumunu yeniden gözden geçirdiğini söyledi.

Washington’da Danimarka Dışişleri Bakan Per Stig Moeller’la görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Powell, Kıbrıs’ta tarihi bir fırsatın kaçırıldığını, referandum sonucunun kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.

Colin Powell, Washington’un, Kıbrıs’la ilgili tavrını yeniden gözden geçireceğinin de işaretlerini verdi:

Powell şöyle konuştu:

"Büyük hayal kırıklığına uğradık. Bu konuda tarihi bir fırsat kaçırıldı. Halk Kıbrıs konusundaki görüşlerini dile getirdi ve insanlar gerek referandumlar gerek diğer siyasi yöntemlerle görüşlerini dile getirdiğinde buna saygı duymak gerekir."

Dışişleri Bakanı Powell, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın bugün Kıbrıslı Türkler’e nasıl yardım edebilecekleri konusunu görüştüklerine dikkat çekti.

Washington’un da bu konuda tavrını gözden geçireceğini belirten Powell, Avrupa Birliği’nin alacağı kararları yakından izleyeceklerini ve Kıbrıs konusunda Atlantik’in diğer yakasındaki müttefikleriyle ortak bir çizgi belirlemeye çalışacaklarını kaydetti.

Danimarka dışişleri bakanı Moeller da Kıbrıs’ta tarihi bir fırsatın kaçırılmış olmasından dolayı üzüntü duyduklarını belirtti. Bakan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu fırsat Rumlar ve Türkler tarafından kullanılmalıydı. Referandumla Türk halkı Avrupa Birliği’ne girmek istediğini gösterdi ve biz de bundan çok memnunuz. İşte bu nedenle Kıbrıslı Türklerle yakın bir ilişki kurmalıyız. Zaten bunun yollarını araştırıyoruz."

Danimarka Dışişleri Bakanı, Colin Powell gibi halkın kararına saygı duyduklarını belirtti ve “Elbette Kıbrıslı Türkler’in birliğe katılma istekliliğini de gözönüne alıp, bu konuya pozitif bir şekilde yaklaşmalıyız” dedi.

XS
SM
MD
LG