Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Kıbrıs'ta Taşlar Oynadı' - 2004-04-25


Rum tarafının ‘hayır’ Türk tarafının ise ‘evet’ dediği Kıbrıs referandumunun sonuçları Ankara da tartışılmaya devam ediliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan referandum sonuçlarını değerlendirdi ve yıllardır Kuzey Kıbrıs’ın çözümden yana taraf olmamakla suçlandığını belirterek 'Şimdi durum tamamen değişti. Artık Kıbrıs’ta taşlar yerinden oynadı' dedi. Erdoğan ayrıca Kıbrıs'ta yapılan referandumdan sonra Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin beklentilerini karşılaması gerektiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs referandumunun sonuçlarını değerlendirdi ve Kuzey Kıbrıs lideri Rauf Denktaş ı eleştirdi.

AKP il başkanları toplantısı öncesinde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yıllardır Kuzey Kıbrıs’ın çözümden yana taraf olmamakla suçlandığını belirterek şimdi durumun tamamen değiştiğini ve artık Kıbrıs’ta taşların yerinden oynadığını söyledi. Erdoğan ayrıca Kıbrıs'ta yapılan referandumdan sonra Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin beklentilerini karşılaması gerektiğini söyledi. Başbakan konuşmasında Avrupa Birliği müzakerelerinde Kıbrıs’ın doğrudan koşul olmadığını da hatırlattı, ancak Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki tavrının pozitif haneye yazıldığını da vurguladı. Başbakan Erdoğan, Kuzey Kıbrıs a uygulanan uluslararası tecrit politikasının da yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Rauf Denktaş’a yönelik mesajlar da verdi. Denktaş’ın New York sürecine katkılarının altını çizerek, eleştirilerini sıralayan Başbakan Erdoğan, 'Hiçbir zaman kişisel bazı sıkıntıların kaynağı Türkiye Cumhuriyeti olmadı, karalama kampanyası içine girmedik. Haddini aşan, tecavüz eden ifadeler kullanıldı. Bunlar çok yakışıksız ve çirkin,' dedi.

Referandum öncesinde Kıbrıs’ta yaşanan gergin havaya da değinen Başbakan MHP ve ülkücüleri ima ederek, 'Ülkeni ya sev ya terk et,' mantığının yanlış olduğunu vurguladı. Erdoğan 'Hiçbir millet devletini ucuza kaptırmanın alçaklığını yapmaz,' diye konuştu.

Rum tarafının önemli bir fırsatı da kaçırdığını vurgulayan Başbakan Erdoğan Türkiye'nin başbakanı olarak her durumda ve her şart altında Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olacağımızı ve davalarını, davamız bileceğimizi bir kere daha ifade ediyorum. dedi

Muhalefet partisi lideri Deniz Baykal ise, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs politikasının iflas ettiğini belirtti. CHP Genel Başkanı, yeniden bu politika çevresinde çözüm arayışının da kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Referandum sonuçlarına göre, iki ayrı toplumun, iki ayrı bölgenin varolduğu gerçeğinin ortaya çıktığını belirten Baykal, artık Kıbrıs konusunun, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkileri önünde bir engel olmaktan çıktığını ve yapılacak işin, Kuzey Kıbrıs Türk toplumunun tanınmasını, güçlenmesini sağlamak olacağını söyledi.

Öte yandan Kıbrıs referandumunun sonuçları bugün Ankara da önce Bakanlar Kurulu’nda ardından da Milli Güvenlik Kurulu’nda değerlendirilecek. Bu toplantıların ardından hafta içinde ise Kuzey Kıbrıs Başbakanı Mehmet Ali Talat ile de bir durum değerlendirmesi yapılabileceği belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG