Erişilebilirlik

Kürtaj Taraftarları Washington'da Toplandı - 2004-04-25


Amerika’da kürtaj hakkının kaybedilmesini istemeyen yüz binlerce kişi dün Washington’da büyük bir gösteri düzenledi.

Gösteriye katılanların sayısının bir milyon dolayında olduğu bildirildi.

Gösteriye birçok ünlü kişinin yanı sıra New York senatörü Hillary Clinton da katıldı.

Clinton, yaptığı konuşmada, Bush yönetiminin kürtajı sınırlayıcı politikalarını eleştirdi ve göstericileri ‘kadınlara zarar veren’ bu politikalara karşı koymaya çağırdı.

Washington’daki serin havaya ve yağmur beklentisine rağmen kürtaj hakkını savunan yüz binlerce kişi Kongre binasının önünde uzanan geniş yeşillik alanı doldurdu.

Coşkulu topluluk attığı sloganlar ve taşıdığı pankartlarla sesini ülkenin yöneticilerine duyurmaya çalıştı.

Gösteride birçok ünlü kişi ve politikacı da kürsüye gelerek konuştu. Bunlardan birisi de Temsilciler Meclisi azınlık lideri Nancy Pelosi’ydi.

“Kadının doğum konusunda kendi kararını vermesi yalnızca kendi tercihi değil, aynı zamanda çocuğun ve ailenin yararınadır. Bu aynı zamanda anayasaldır, özgürlükten yanadır. Bugün buraya bunları söylemeye geldik.”

Gösteriye katılanlar da, kadının kendi vücudu ile ilgili bir kararı, başkalarının değil, kendisinin vermesi gerektiğini belirtti.

Anayasa mahkemesinin aldığı bir kararla kürtaj 1973 yılından bu yana Amerika’da yasal. Ancak kürtaja karşı düşünceleriyle bilinen Başkan Bush, geçtiğimiz yıl ileri dönem gebeliklerde kürtajı yasaklayan bir kanunu imzalayarak yasalaştırdı. Ancak Başkan Bush ve kürtaj aleyhtarları kürtajı yeniden yasaklatma girişimlerinin hepsinde başarılı olamadı. Bazı girişimler Anayasa Mahkemesi’nden geri döndü. Başkent, kürtaj taraftarı gösterilerin yanı sıra kürtaja karşı gösterilere de sahne oldu. Bir kürtaj karşıtı Amerika’da her gün 4 bin 400 bebeğin kürtaj sonucu öldüğünü iddia etti ve bu durumu kitle imha silahlarının verdiği zarara benzetti.

Başkanlık seçimleri yaklaşırken, kürtaj konusunun hem Başkan Bush, hem de Demokratların adayı Senatör John Kerry için önemli bir kampanya malzemesi olması bekleniyor. Kerry Kürtaj hakkını desteklediğini açıklamış bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi’nin, 1973 yılında Roe Versuz Wade adıyla bilinen ünlü kararıyla, kürtaj Amerika’da yasak olmaktan çıktı. Ancak o tarihten buyana kürtajı yeniden yasaklama çabaları yoğunlaşarak arttı. Kadın- doğum klinikleri saldırılara uğradı, doktorlar öldürüldü.

Kadının kürtaj hakkını savunan Demokrat Parti Başkan Adayı Senatör Kerry, dünkü gösteriye katılmamakla birlikte, gösteride onu destekleyen pankart göze çarpıyordu.

XS
SM
MD
LG