Erişilebilirlik

ABD Büyükelçisi:  İki Tarafın da Desteği Gerekiyor - 2004-04-23


ABD'nin Lefkoşa Büyükelçi Michael Klosson, uluslararası toplumun, Kıbrıs'ta Kofi Annan planının uygulanmasına yardım etmeye hazır olduğunu ancak bunun için iki tarafın da planı desteklemesi gerektiğini söyledi.

Büyükelçi, geçen hafta, Brüksel’de yapılan bağışçı ülkeler konferansında Amerika’nın 400 milyon Dolar vaadettiğini hatırlattı ve “Bu yardım planın uygulamaya konulmasında kullanılacaktır. Eğer bir taraf çözümü desteklemezse çözüm olmaz ve yardım da yapılmaz,” dedi.

Kıbrıslı Türklerin çoğu plana olumlu, Rumların çoğu ise olumsuz bakıyor. Çünkü Rum tarafı, Avrupa Birliği’ne üye olduktan sonra Türk tarafından daha fazla ödün alınabileceğine inanıyor.

Amerikan Büyükelçisi Michael Klosson, Kıbrıs sorununun çözümlenmesinin, hem adanın, hem de Türkiye’yle Yunanistan arasındaki gerginliği azaltacağı için tüm bölgenin yararına olacağını söyledi.

Amerikalı diplomat, anlaşmaya varılmasının, çok hassas bir bölgede bulunan Kıbrıs’ı her an patlamaya hazır bir yer olmaktan çıkaracağını ve iki NATO üyesi, Türkiye ve Yunanistan arasında bir çatışma tehlikesini ortadan kaldıracağını belirtti. Büyükelçi Klosson’a göre, anlaşmaya varılmasıyla ayrıca sadece Ortadoğu değil tüm Dünyaya barış ve uzlaşma mesajı gönderilmiş olacak.

21’inci yüzyılda Dünyanın böyle bir mesaja çok ihtiyacı olduğu vurgulayan büyükelçi; “plan reddedilirse ne olacak?” sorusuna ise “haritasız sularda seyredeceğiz” yanıtını vermekle yetindi.

Bu arada Kıbrıs’ta referandum öncesi kampanya sona erdi. Yarın yaklaşık 140,000 Kıbrıslı Türk ve 480,000 Rum, Annan planının kabulü ya da reddi için oy kullanacak. Rum Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos, adanın birleşmesinden yana olduğunu ancak Annan planının bunu sağlamadığını söyledi.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başbakanı Mehmet Ali Talat ise “evet” oyunun dünyaya Türklerin barış ve Avrupa topluluğunun parçası olmak istediklerini göstereceğini açıkladı. Bu arada Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, hükümet kontrolündeki Kıbrıs Rum televizyonunu Annan planı ile ilgili haber ve tartışmalara kısıtlama getirmekle suçladı.

XS
SM
MD
LG