Erişilebilirlik

23 Nisan 2004 - 2004-04-23


Kıbrıs’ta bütün gözler yarın yapılacak referanduma çevrilmiş durumdayken, Christian Science Monitor, sandıktan, Türk tarafında “Evet”, Rum kesiminde ise “Hayır” çıkmasının beklendiğini duyuruyor. Gazete, planın kabul edilmesi durumunda, Avrupa Birliği’nin bölünmüş bir ülkeyi üyeliğe kabul etmekten kurtulacağını, NATO üyesi olan Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişeceğini ve Türkiye’nin AB üyeliğinin kolaylaşacağını vurguluyor.

"Gözünü Avrupa birliği üyeliğine diken Başbakan Tayip Erdoğan, Birleşmiş Milletler planına verdiği destek nedeniyle hedef olduğu sert eleştirileri önemsemedi. Planın Cumartesi günü Kıbrıslı Türkler tarafından onaylanması, Ankara’nın Avrupa Birliği üyelik müzakerelerine başlamak için bir tarih almasını sağlayacak gibi görünüyor. Avrupa Birliği de Rumların hayır demesi durumunda Kıbrıslı Türklere uygulanan ekonomik ambargonun kaldırılması için harekete geçeceğini açıklamış bulunuyor."

Irak’ta niçin bir türlü güvenlik sağlanamadığını sorgulayan New York Times, Bush yönetiminin daha baştan itibaren bu konuda hazırlıksız olduğunu ileri sürüyor. İşgalin ilk günlerinde yağmalama olaylarına müdahale edilmemesini, Irak ordusunun dağıtılmasını, yerel seçimlerin iptalini ve kitle desteği olmayan isimlerin geçici yönetim konseyine atanmasını yapılan yanlışlar arasında sayan gazete, Bush yönetiminin Irak’taki ekonomi politikasını da eleştiriyor.

"Irak’taki olumsuz gidişatın en büyük nedenleri adam kayırma ve yolsuzluktur. Irak’taki yaygın kanıya göre, Amerika’nın atadığı Geçici Yönetim Konseyi’nin üyeleri, görevlerini kendilerini zenginleştirmek için kullanıyor, Amerikan firmaları da aynı şeyi yapıyor. Başkan Bush’un idealist söylemi, Amerikalıları ikna edebilir ama Iraklıların bir çoğu, Amerikan güçlerinin demokrasiyi değil yozlaşmış bir rejimi korumak için orada olduğunu düşünüyor."

New York Times, Bush yönetiminin Irak’taki geçmiş politikalarını eleştirirken, Washington Post Irak’ta uluslararası topluluğun desteğini kazanmaya dönük yeni politikaları inceliyor. Yeni yaklaşımın belirlenmesinde İngiltere’nin önemli bir rol oynadığını vurgulayan gazete, Bush yönetiminin yaptığı hatalardan dönmesini olumlu bir gelişme olarak yorumluyor.

"Bush yönetimi Amerikan işgalini bu kadar zora sokan yanlışlarından vazgeçmiş görünüyor. Ancak Washington, birbirine zıt bir çok farklı Irak politikası yerine tek bir politikayı benimsemeli ve onu hayata geçirmek için çaba harcamalıdır. Irak’ta zor günler henüz bitmedi ama Bush yönetimi bu zorluklarla uğraşırken artık en azından uluslararası topluluğun desteğini alacak."

New York Times ise İsrail kaynaklarına dayanarak, Ortadoğu’daki kargaşadan dolayı İran’ı suçlayan bir makaleye yer veriyor. Uri Dan imzasını taşıyan Kudüs mahreçli yazıda, İran’ın hem Hamas’ı hem de Irak’taki isyancı Şii lider Muktada Sadr’ı desteklediği belirtiliyor.

"İran’ın her iki tarafta da dinci militanları desteklemesinin nedeni, İslam devriminin geleceğini Usame Bin Ladin veya bir başkasının değil, Tahran’ın kontrol etmesini güvence altına almak. İsrail Dışişleri bakanlığının bir raporuna göre, İran ikili bir oyun oynuyor. Bir yandan bir istikrar gücü olduğu öne sürüyor ama diğer yandan aslında, Irak’ta durumun daha da kötüye gitmesini ve Amerika’nın Arap ve Müslüman dünyasında itibar kaybetmesini istiyor."

XS
SM
MD
LG