Erişilebilirlik

21 Nisan 2004  - 2004-04-21


New York Times, Kıbrıs’ta Cumartesi günü yapılacak olan referandum öncesinde Türkiye’nin tavrını değerlendiren bir yoruma yer veriyor. Gazete, bütün dikkatini Avrupa Birliği üyeliğine çeviren Türk hükümetinin ihanet suçlamalarına rağmen Annan planını desteklediğini belirtiyor.

"Hükümetin Annan planına verdiği büyük destek, Türkiye’nin Kıbrıs’ta bir çözüm istediği düşüncesine şüpheyle yaklaşan, ancak Ankara’nın Avrupa Birliği üyeliği için ikna etmesi gereken Avrupalı ve Amerikalı yetkililer tarafından takdirle karşılandı. Fakat planın Kıbrıs’taki taraflardan her hangi birince reddedilmesi, Türkiye’nin tepkisine neden olabilir. Bazı milletvekilleri, daha şimdiden, Kıbrıslı Rumların planı reddederek kendi başlarına Avrupa Birliği’ne girmesi durumunda, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ın bağımsız bir devlet olarak tanınması çağrısında bulunmasını isteyeceklerini açıkladılar."

Irak’ta 30 Haziran’dan sonra iktidarın nasıl ve kime devredileceği sorusu Amerikan basınında geniş biçimde tartışılıyor. Washington Times, Temmuz başından itibaren ülkeyi yönetecek Irak hükümetinin laik, demokratik ve Amerika’yla işbirliğini benimsemiş bir nitelik taşıması gerektiğini vurguluyor. Gazete, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Irak’ın komşularını, bu ülkenin içişlerine müdahale etmekle suçluyor.

"Kerkük’teki etnik gerginlikte Türklerin parmağı olduğu ortada. Suriye’nin eli, Sünni üçgeninde dolaşırken, İran’ın eli de Şii hareketi ve liderleri yönlendiriyor. Irak, bu kadar yoğun bir müdahaleye dayanamaz. Halen süren bu müdahaleden kurtulmanın tek yolu, Amerika’yla güçlü bir stratejik ortaklığı savunan cesur Iraklı liderlerin gerçek bir demokratik devlet kurmalarıdır."

Başkan Bush’un 30 Haziran’a kadar Bağdat’ta yönetimi yeni hükümete devretmeyi planladığını hatırlatan Christian Science Monitor ise, Amerikan askerleri ile yeni hükümet arasında yaşanabilecek sorunlara dikkat çekiyor. Gazete, Irak’a büyükelçi olarak atanacak olan John Negroponte’nin bu konuda çok dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

"Bush yönetimi, muhtemelen yeni Irak hükümetinin zaman zaman Amerikan ve İngiliz askeri operasyonlarına itirazıyla karşılaşacak. Ancak yeni liderler meşruiyet kazandıkça, Amerikan ordusunun rolü azaltılabilir. Ve dokuz ay kadar bir sürede, yeni bir ülke doğabilir."

İsrail’in Hamas lideri Abdülaziz Rantisi’yi öldürmesini değerlendiren New York Post, bunun sadece İsrail açısından değil Amerika’nın radikal İslami teröre karşı yürüttüğü savaş açısından da bir zafer olduğunu savunuyor. Gazete, Hamas’ın yıllar önce Amerika’yı düşman ilan ettiğini hatırlatıyor.

"Amerika’daki haber bültenlerinde genellikle aynı yanlış tekrarlanıyor. İsrail’in geçen ay Şeyh Ahmet Yasin’e düzenlediği suikaste kadar, Hamas’ın sadece İsrail’in yok edilmesini amaçladığı ve Amerika’yı hedef alma düşüncesinde olmadığı görüşüne yer veriliyor. Oysa hem Yasin, hem de Rantisi, sık sık Hamas operasyonlarının Amerikan hedeflerini de kapsayacak şekilde genişletilmesinden bahsetmişti. Bu nedenle Hamas, uzun süredir terörü destekleyen Suriye, İran ve Saddam yönetimindeki Irak’la aynı saflardaydı."

XS
SM
MD
LG