Erişilebilirlik

Kongre, Gazeteci Woodward’ın İddialarını İnceliyor - 2004-04-20


Bush yönetiminin terörle savaş için ayrılan parayı, Irak savaşı daha Kongre’de onaylanmadan önce, savaşın hazırlığı için kullandığı iddiası Kongre’de inceleniyor. İddia ünlü gazeteci Bob Woodward’ın yeni yayınlanan kitabında yer aldı.

Beyaz Saray ve Savunma Bakanlığı, söz konusu paranın Kongre’nin onayı olmadan, Irak savaşına hazırlık için harcandığı iddiasını reddediyor.

Washington Post gazetesi editörlerinden Bob Woodward’ın “Saldırı Planı” adlı kitabında ortaya attığı iddiaya göre, Kongre’nin Afganistan ve terörle mücadele için tahsis ettiği paranın bir kısmı, Pentagon tarafından Irak’ın işgal hazırlıkları için kullanıldı.

Temsilciler Meclisi üyeleri, bu konuda daha fazla bilgi edinmek için harekete geçti. Temsilciler Meclisi Ödenekler Komisyon’unun kıdemli Demokrat üyesi David Obey, derhal, tam ve ayrıntılı bir inceleme yapılmasını istedi.

Irak savaşı başladıktan sonra yönetimin talep ettiği iki ek ödenekle ilgili tartışmalar sırasında, Obey, 2002 Ekim ayında Irak savaşıyla ilgili kararın, yönetimin Kongre’ye bütün faaliyetleri hakkında bilgi vereceği düşüncesiyle kabul edildiğini söyledi.

Obey’in, diğer Demokratların da katıldığı bu düşüncesine destek verenlerden biri de Kongre üyesi Jim McDermott oldu:

"Başkan, Saddam’ı devirmek istediğinde bunu açıkça Kongre’ye ve Amerikan halkına bildirmek yerine, Kongre’ye haber vermeden, Afganistan’daki savaş için ayrılmış olan 700 milyon doları Irak’ı işgale hazırlık için kullandı. Bu 700 milyon dolar, 11 Eylül kurbanları ve Amerika adına Usame Bin Ladin’le mücadele edilmesi ve onun bulunması için tahsis edilmişti.“

Woodward’ın kitabındaki iddiaların açık olmadığını savunan Cumhuriyetçiler ise, savaş öncesi dönemdeki harcamalar incelenmeden kimsenin bir sonuca varmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Kitaptaki iddialar Senato Ödenekler Komisyonu tarafından da inceleniyor. Beyaz Saray ise savaş öncesinde paranın nasıl harcandığı konusunda Kongre’nin, tam anlamıyla bilgilendirilmediği iddialarını reddediyor.

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, dün yaptığı açıklamada, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından Kongre tarafından onaylanan acil durum bütçesinin, fonların nasıl kullanıldığı konusunda tam bir sağduyu örneği oluşturduğunu söyledi.

Pentagon da, Kongre’nin Irak’la ilgili kararını ezici bir çoğunlukla kabul etmesi öncesinde harcanan 178 milyon doların, özel olarak savaş hazırlıklarına gitmediğini duyurdu.

Woodward ise, kitabının yayınlanmasından sonra yaptığı açıklamalarda, Kongre’nin, savaşdan önce bir dizi askeri proje harcamasıyla ilgili olarak, tamamen karanlıkta bırakıldığını ifade etti. Woodward Kuveyt’teki tesislerin, askeri yığınak için kullanılmak üzere modernleştirilmesini, örnek olarak gösterdi.

XS
SM
MD
LG