Erişilebilirlik

'Cheney Irak Savaşını Suudi Elçisine Önceden Bildirdi' - 2004-04-19


Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin, Başkan Bush’un Irak savaşıyla ilgili kararını, Dışişleri Bakanı’ndan önce Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi’ne bildirdiği ileri sürülüyor.

Bugün satışa çıkan bir kitapta, Başkan’ın, 11 Eylül 2001 terör saldırılarını izleyen aylarda Irak’a askeri müdahale planları yapmaya başladığı da yazılı.

Washington Post gazetesi muhabirlerinden Bob Woodward’un kitabına göre, Bush, Birleşmiş Milletler silah denetçilerinin yetersiz kaldığı düşüncesiyle, işgalin kaçınılmaz olduğu kararına vardı.

Kitapta ayrıca CIA Başkanı George Tenet’in, Bush’a, Irak’ın yasak silahlara sahip olduğu yönünde teminat verdiği de öne sürülüyor.

Kitabın yazarı Bob Woodward, 1970’li yıllarda, bir meslektaşıyla Watergate skandalının ortaya çıkmasını sağlamış ve Başkan Richard Nixon skandal yüzünden istifa etmişti.

Bu arada Woodward, Bush’un seçim kampanyasına yardımcı olmak için Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artırma sözü verdiğini ileri sürdü.

Woodward, CBS televizyonuna verdiği demeçte, Suudi Arabistan’ın Washington büyükelçisi Prens Bandar bin Sultan’ın bu konuda taahhütte bulunduğunu söyledi.

Woodward’a göre, üretim artışının ekonomiyi canlandırması, bunun da Bush’un seçilme şansını artırması planlanıyordu.

Beyaz Saray kitapla ilgili olarak henüz bir yorumda bulunmadı ancak Bush’un rakibi Demokrat Parti Başkan adayı Senatör John Kerry, Bush ailesinin Suudi Kraliyet ailesiyle yakın ilişkilerinden kaygı duyduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG