Erişilebilirlik

Rantisi'nin Cenazesinde İntikam Çağrıları - 2004-04-18


İsrail tarafından dün öldürülen Hamas lideri Abdülaziz Rantisi, bugün Gazze'de on binlerce Filistinlinin katıldığı bir törenle toprağa verildi. Cenazeye katılanlar, bir İsrail helikopterinden atılan füzeyle öldürülen militan örgüt liderinin intikamının alınmasını isteyen sloganlar attı.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron ise bugün yaptığı açıklamada, hükümetinin politikasında bir değişiklik olmayacağını, terörist örgüt liderlerini bulup öldürmeye devam edeceklerini söyledi.

Şaron'un bu açıklamasından önce, Hamas örgütü, Rantisi'nin yerini alacak yeni liderin belirlendiğini ancak İsrail saldırısına hedef olmaması için kimliğinin gizli tutulduğunu açıklamıştı.

Rantisi, Hamas liderliğini, örgütün kurucusu ve lideri Şeyh Ahmet Yasin'in 22 Mart'ta Gazze'de camiden çıkarken yine bir İsrail helikopterinden atılan roketle öldürülmesinden sonra devralmıştı.

İsrail, Rantisi'nin, İsraillileri hedef alan yeni saldırıları önlemek için öldürüldüğünü bildirdi,

Rantisi'nin öldürülmesi nedeniyle İsrail uluslararası alanda eleştirilere hedef oluyor.

Amerikan yönetimi, İsrail'in, tür eylemlerinin yolaçabileceği sonuçlara katlanması gerekeceğini bildirdi. Ancak Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada İsrail kınanmadı ve kendini savunma hakkı olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan bu tür cinayetlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve İsrail'in bu politikadan vazgeçmesi gerektiğini bildirdi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da İsrail'in Filistin liderlerini seçerek öldürmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Avrupa Birliği Dış İlişkiler Sorumlusu Javier Solana bu cinayetlerin barışa yardımcı olmadığını bildirdi.

Filistin Başbakanı Ahmet Kureya ise bu cinayetlerde Amerika'nın İsrail'in tarafını tutmasının büyük rolü olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG