Erişilebilirlik

Bush-Blair Görüşmesinden Beklentiler - 2004-04-16


İngiliz savunma ve dış politika uzmanları, bugün Washington’da Başkan George W. Bush’la bir araya gelecek olan İngiltere Başbakanı Tony Blair’in, Irak’ta daha yumuşak askeri taktikler izlemesi ve Birleşmiş Milletler’e daha fazla yetki vermesi konusunda, Amerika’yı ikna etmesi gerektiğini ifade ediyor.

Tony Blair ve George W. Bush arasındaki bu görüşme, haftalar öncesinden planlanmış olmasına rağmen, Irak’taki şiddet olaylarının artması, bugünkü görüşmeden beklentileri iyice artırıyor.

Başbakan Blair’in danışmanları, Washington’daki görüşme sırasında iki liderin, Irak konusunda bir yöntem değişikliği ve yönetimin 30 Haziran’da devri konularında mutabık kalmaları gerektiğini kaydediyor.

Aynı şekilde bir İngiliz savunma uzmanı da, Blair’in Irak’ta Amerikalıların fazlasıyla şiddet içeren ve verimsiz buldukları askeri taktikleri konusunda kaygı duyduğunu ifade etmesini istiyor.

İngiltere eski Genelkurmay Başkan yardımcısı Timothy Garden, çok sayıda muvazzaf meslektaşının durumdan hiç memnun olmadığını anlatıyor:

"Eğer hukuk devleti kurallarını işletmek istiyor ve Iraklılar için güvenliği sağlamaya yardımcı olmak istiyorsanız, yerleşim yerlerinde çok sayıda Iraklıyı öldürerek, bunu başaramazsınız."

Garden, İngiltere’nin Irak’ta dokuz bin asker bulundurması ve bu savaşta Amerika’nın en sadık müttefiki olmasına rağmen, Koalisyon politikaları konusunda çok fazla söz sahibi olmamasından dolayı yakınmalar olduğunu belirtiyor:

Muhalefetteki Muhafazakar Parti de, Başbakan Blair’in Bush’tan Koalisyon politikalarının belirlenmesinde İngiltere’ye daha fazla söz hakkı tanıması için baskı yapması gerektiği görüşünde.

Muhafazakar Parti’nin dış politika konularında sözcüsü sayılabilecek Michael Ancram, radyoda yaptığı bir açıklamada, Irak’ta yönetimin devredileceği 30 Haziran tarihinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ediyor:

"Ben yönetim devrinin 30 Haziran’da gerçekleşemeyeceğini söylemiyorum. Söylediğim şey, bu tarihi bu kadar kesin olarak belirlerseniz, Irak’ta karışıklık çıkarmak isteyen unsurlara, bu planın zamanında gerçekleşmemesi için ellerinden geleni yapma hakkı tanımış olursunuz."

Bir grup İngiliz dış politika uzmanı, Irak’ta Birleşmiş Milletler’e daha fazla rol verilmesi konusunda çağrıda bulunuyor. İngiltere’nin Birleşmiş Milletler eski daimi temsilcisi Crispin Tickell, Irak’ta daha ülkeye yetki veren bir Birleşmiş Milletler karar tasarısına verdiği destekten dolayı, memnun olduğunu söylüyor.

"Bu durumdan çok memnunum. Sanıyorum, NATO yerine Birleşmiş Milletler’i öne çıkarmamızın tam zamanı. İçinde bulunduğumuz enkazdan bizi çıkarabilmenin en iyi yolu, Birleşmiş Milletler’i devreye sokmaktan geçiyor."

İngiltere Başbakanı Blair, bu akşam saatlerinde Birleşmiş Milletler’in Irak’taki rolünü görüşmek üzere, örgüt genel sekreteri Kofi Annan’la bir araya gelecek. Geçtiğimiz Ağustos ayında Bağdat’taki Birleşmiş Milletler merkezinin bombalanmasının ardından Annan, Irak’taki güvenlik durumundan kaygı duyuyor.

İngiliz uzmanlar, Birleşmiş Milletler’in Irak’ta devreye girmesinin, Avrupa ülkelerinin de Irak’ın yeniden yapılandırılmasına katılımını sağlayacak bir anahtar olduğunu savunuyor.

Bush ve Blair arasındaki görüşmenin diğer konusunun ise, İsrail-Filistin sorunu olacağı bildiriliyor. Blair, Ortadoğu’da barış sağlanmasının, militan İslami hareketlerin hızını keseceği görüşünde.

İngiliz yetkililer, Bush ve İsrail Başbakanı Şaron arasındaki dünkü görüşmenin ardından, İngiliz ve Amerikalı liderlerin yarın “yol haritası” olarak adlandırılan Ortadoğu Barış Planı’nı gündemlerine almasının beklendiğini kaydetti

XS
SM
MD
LG