Erişilebilirlik

İtalya Irak'ta Geri Adım Atmıyor - 2004-04-15


İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Irak’ta İtalyan bir rehinenin öldürülmesinin, kendilerini caydırmayacağını ve bu ülkeden askerlerini çekmeyeceğini bildirdi.

Berlusconi’nin açıklamasından birkaç saat önce, Arapça yayınlanan bir televizyon kanalı, Iraklılar tarafından kaçırılan dört İtalyan rehineden birinin idamını gösteren bir kaseti yayınladı.

Bir Fransız televizyon kanalıysa, geçtiğimiz günlerde kaçırılan bir Fransız gazetecilerden birinin serbest bırakıldığını duyurdu.

Irak’ta şu ana kadar 12 ülkeden 40 yabancı kaçırıldı.

Öte yandan, geçen hafta kaçırılan üç Japon vatandaşının serbest bırakılması için çalışmalar sürerken, iki Japon’un daha kaçırıldığı haberi geldi. Yeni kaçırıldığı açıklanan Japonlardan birinin gazeteci olduğu, diğerininse insan hakları savunucusu olduğu belirtiliyor. Japonya da, terörün Irak konusundaki tutumunu değiştirmeye zorlayamayacağını açıklayan ülkelerden biri.

Son birkaç gündür Irak’taki küçük birliğini geri çekip çekmemeyi düşünen Filipinler hükümetiyse, askerlerinin ve polis gücünün bu ülkede kalmasına karar verdi. Ancak, güvenlik durumunun daha da kötüleşmesi durumunda Irak’taki sivillerin tahliye edileceği bildirildi.

Filipinler Devlet Başkanı Gloria Arroyo, 50 askerden oluşan birliğinin göreceli olarak daha güvende olan kamplarında kalacağını açıkladı. Irak’ta şu ana kadar hiçbir Filipinli asker yaralanmadı. Yalnızca bir Filipinli şoför, kaçırıldıktan kısa bir süre sonra serbest bırakılmıştı.

XS
SM
MD
LG