Erişilebilirlik

14 Nisan 2004 - 2004-04-14


Amerikan gazeteleri Başkan Bush’un basın toplantısını manşete çıkarırken, konuşmanın içeriğine ilişkin farklı yorumlar dikkat çekiyor. New York Post, Bush’un Irak ve terörle mücadele konularındaki kararlı tavrını överken, New York Times, Bush’un açıklamalarının Amerikan halkının kafasındaki soru işaretlerini cevaplamadığı görüşünü savunuyor.

"Bush, Irak’ın, gelecek yıl sonunda bugünkü şiddet ve karışıklık ortamından kurtularak tam demokrasiye geçeceği vaadinde bulundu ancak bu hedefe nasıl ulaşılacağı konusuna açıklık getirmedi. Ülke gündeminde öne çıkan ikinci konu ise 11 Eylül araştırma komisyonu. Bush, Washington ve New York’taki terör saldırılarında yaşanan can kayıplarından dolayı duyduğu üzüntüyü defalarca dile getirmesine rağmen, kendi davranışlarının doğruluğuna dair en küçük bir şüphesi olmadığını gösterdi."

USA Today gazetesi de Irak’ta artan şiddet olaylarına değiniyor ve Washington’un Irak politikasında değişiklikler yapması gerektiğini kaydediyor. Bush’un Irak’taki asker sayısının artırılabileceği yönündeki açıklamasını yetersiz bulan gazete, bunun yanı sıra uluslar arası topluluğun desteğinin sağlanması ve Irak’taki projelerle ilgili çalışmalarını hızlandırılması çağrısında bulunuyor.

"Yetkililer, özgür ve demokratik bir Irak yaratılmasına yönelik Amerikan planlarındaki hataları ortaya çıkartıp düzeltmek yerine, eleştirilere cevap yetiştirmeye çalışmakla uğraşıyorlar. Bush, basın toplantısında,gerçi Irak’ın bazı bölgelerinde zor günler yaşandığını belirtti ama, şiddet olaylarındaki artışın, istikrarlı bir Irak yaratma planlarını başarısızlığa uğratabileceğini vurgulamadı."

Amerikan gazetelerinde öne çıkan bir başka konu da İsrail başbakanı Ariel Şaron’un başkan Bush’la yapacağı görüşme. Gazetelerde, Bush’un Şaron’un Gazze’den çekilme ve Batı Şeria’nın bir kısmını elinde tutma planına destek vereceği haberi yer alırken, Washington Times konuyla ilgili değerlendirmesinde Bush’un İsrail başbakanına destek vereceği yönündeki haberleri olumlu bir gelişme olarak nitelendiriyor.

"Şaron liderliğindeki Likud Partisi 2 Mayıs’ta, Gazze’den tek yanlı çekilme planıyla ilgili bir referandum düzenleyecek. Sonucun Şaron’un siyasi geleceğini tehlikeye atması mümkün. Bush’un, İsrail’in çekildiği bölgelerden düzenlenebilecek terör saldırılarına karşı atacağı adımları destekleyeceği yönünde garanti vermesi ise Şaron için güçlü bir destek olacak. Şimdi ihtiyaç duyulan şey, İsrail’in yanında bağımsız bir devleti kabul edebilecek yeni ve sorumlu bir Filistin yönetimidir."

New York Post ise, Başkan Bush ve ekibinin terörle savaşta, olayları yönlendirmek yerine olaylara tepki politikası izlediğini ileri sürüyor. Gazete, İsrail başbakanı Ariel Şaron’un izlediği aktif ve kararlı politikayla, Filistinlileri pasif oyuncular konumuna getirdiğini vurguluyor ve Bush’un teröre karşı savaşta Şaron’dan ders alması gerektiğini yazıyor.

XS
SM
MD
LG