Erişilebilirlik

13 Nisan 2004 - 2004-04-13


Irak’taki belirsizlik, Amerika’da, Kasım ayındaki başkanlık seçiminde Demokrat Parti adayı olması beklenen Senatör John Kerry’nin Bush yönetimine yönelttiği eleştirilerin başında geliyor. Kerry, Washington Post’ta yer alan makalesinde, Irak’ta isyancılara karşı kararlı bir mücadele yürütülmesi gerektiğini vurguluyor ancak sadece askeri güç kullanımıyla bir çözüme varılamayacağının altını çiziyor:

"Seçimlerin yapılmasında, kamu hizmetlerinin sağlanmasında, ekonominin yeniden inşasında ve Irak halkında umut ve iyimserliğin canlandırılmasında Iraklı liderlerle birlikte çalışacak asıl sivil kurum, Amerika değil Birleşmiş Milletler olmalıdır. Irak güvenlik güçleri sorumluluğu tamamen üstlenebilecek bir duruma gelinceye kadar, güvenliğin sağlanması, tercihan NATO’nun da desteğiyle, Amerikan güçlerinde olmalıdır."

New York Post da, Irak’ta artan şiddet olaylarının, Amerikan halkının Başkan Bush hakkındaki düşüncelerini olumsuz etkilediğini yazıyor. Kamuoyu yoklamalarını değerlendiren gazeteye göre, Amerikan halkının “eğer Bush bizi Irak’tan çıkarmayı başaramazsa, biz onu Beyaz Saray’dan çıkarırız” demesi mümkün:

"Geçen haftaki kamuoyu yoklaması, Amerikan halkının Irak’ta demokrasi kurulması için kendi çocuklarını feda etmeye hazır olmadığını gösterdi. Hiç özgürlük yaşamamış olan bu ülkede, demokrasi kurulabilir veya kurulamaz. Ama Amerikalılar, bu konuda çocuklarının hayatı üzerine bahse girmek istemiyor. Bush da, bu konuda başkanlığını ortaya koyarak bahse girmemeli."

Washington Times ise, Başkan yardımcısı Dick Cheney’nin Asya ülkeleri ziyaretine değiniyor. Cheney’nin bu ziyaretiyle Asya ülkeleriyle ittifakı daha da sağlamlaştırdığını belirten gazete, bu ülkelerin bir çoğunun Avrupa tarihi müttefiklerden daha güvenilir olduğu görüşüne yer veriyor. Washington Times’ın Japonya’ya ilişkin değerlendirmesi ise özellikle dikkat çekiyor:

"Japon ekonomik mucizesinin başladığı 1960’lı yıllardan bu yana, bu ülkenin ekonomik gelişmesinin yanı sıra, savunma amaçlı olmayan askeri faaliyetleri yasaklayan anayasası da dikkat çekmeye başladı. Bölgede, Çin’in hegemonyacı politikaları ve Kuzey Kore’nin silahlanma programı nedeniyle, Japon liderler dünyanın ikinci büyük ekonomik gücüne daha uygun bir askeri yapılanmaya doğru yol alıyor. Uzun vadede, askeri açıdan güçlü bir Japonya, Pekin’in kontrol edilmesi ve Asya’da güç dengesinin sağlanması açısından büyük önem taşıyor."

Christian Science Monitor gazetesi, İsrail başbakanı Ariel Şaron’un Başkan Bush’la yapacağı görüşmeyi değerlendirdiği makalede, Bush’tan İsrail’in tek yanlı politikalarına karşı çıkmasını istiyor. Şaron’un 1967 savaşında işgal edilen toprakların bir kısmını ilhak etmeyi amaçladığını belirten gazete, Bush’un bu konuda Şaron’a istediği desteği vermemesi gerektiğini savunuyor:

"Şaron, Amerika’dan, 1967’de alınan toprakların bir kısmının İsrail tarafından ilhak edilebileceğini resmen açıklamasını istiyor. İsrail’in Batı Şeria’da 200 bin yerleşimciyi bırakıp, sadece Gazze’deki 7 bin 500 yerleşimciyi çekmesiyle barışı sağlaması çok zor. Bush, sadece Gazze’den çekilmeyi desteklemeli ve “yol haritası” olarak bilinen kendi barış planını tekrar gündeme getirmelidir."

XS
SM
MD
LG