Erişilebilirlik

Beyaz Saray Gizli 11 Eylül Raporunu Açıkladı - 2004-04-11


Beyaz Saray, 11 Eylül saldırılarından bir ay önce başkan Bush’a sunulan gizli ibareli istihbarat raporunu kamuoyuna açıkladı.

Raporda, El Kaide militanlarının Amerika’ya sızdıkları ve uçak kaçırma eylemlerine hazırlandıkları yolunda Başkan Bush’a uyarıda bulunuluyor.

Beyaz Saray, raporu Kongre üyeleri ve 11 Eylül bağımsız soruşturma komisyonunun baskıları üzerine açıkladı.

Başkan Bush ise bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine sunulan raporun belirli bir saldırıya işaret etmediğini yineledi.

'Bin Ladin Amerika’ya Saldırmaya Kararlı' başlıklı bir buçuk sayfalık istihbarat raporu, 11 Eylül saldırılarından bir ay önce Başkan Bush’a sunulmuş.

Beyaz Saray, Başkan Bush’un, Usame Bin Ladin’e bağlı terör şebekelerinin Amerika’ya yönelik saldırı hazırlığında olup-olmadığını öğrenmek istediğini, bu nedenle de istihbarat birimlerinden bu raporu istediğini bildirdi.

İstihbarat yetkilileri ise Bush’un isteği üzerine hazırladıkları raporda, 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’nin bombalanmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan zanlıların serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla, teröristlerin bir Amerikan uçağını kaçırmayı planladıkları yolundaki bilgileri, doğrulayamadıklarını bildirdi.

Ancak aynı istihbarat raporunda El Kaide üyelerinin Amerika’da uçak kaçırmaya yönelik bazı hazırlıklar yaptığına ve New York’taki resmi binaları gözetim altında tuttuğuna dair bilgiler de yer aldı.

Raporda, 2001 yılı Mayıs ayında Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Amerikan Büyükelçiliği’ne telefonla yapılan bir ihbara de yer veriliyor, ve bu ihbarda Amerika’daki Bin Ladin yanlılarının bombalı saldırı hazırlığında olduğuna dikkat çekildiği, kaydediliyordu.

Aynı raporda, Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın Amerika’da El Kaide konusunda 70 farklı soruşturma yaptığı ve 1997 yılından bu yana yabancı ülke temsilcileri ve yabancı basından elde edilen verilerin, El Kaide’nin Amerika’da saldırı hazırlığında olduğunu gösterdiği de bildiriliyor.

Beyaz Saray, Başkan Bush’a 2001 yılı Ağustos ayında sunulan istihbarat raporunu, 11 Eylül saldırılarını soruşturan bağımsız komisyonun isteği üzerine kamuoyuna açıkladı.

Komisyona Perşembe günü ifade veren Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, bu istihbarat raporunun daha önce elde bulunan verileri içerdiğini ve yeni bir saldırı düzenleneceğine dair herhangi bir uyarıda bulunmadığını söylemişti.

11 Eylül soruşturma komisyonu, Bush yönetiminin saldırıları önlemede neden yetersiz kaldığını belirlemeye çalışıyor. Komisyonun Temmuz ayında yayınlamayı planladığı nihai planı, seçim kampanyasını ulusal güvenliği en iyi kendisinin sağlayacağı teması üzerine kuran Başkan Bush açısından, kritik önem taşıyor.

XS
SM
MD
LG