Erişilebilirlik

Irak'ta 3 Japon ve 2 İsrail Vatandaşı Esir - 2004-04-09


Irak’ta 8 Güney Koreli, 3 Japon, ve 2 Kudüslü Arap farklı yerlerde esir alındı. Güney Korelilierin daha sonra serbest bırakıldıkları bildirildi.

İkisi erkek biri kadın 3 Japonu kaçıran Mücahit Tugayları adlı bir grup, Japon birliğinin 3 gün içinde Irak’tan geri çekilmemesi durumunda, rehineleri yakmakla tehdit etti.

Arap televizyonunda resimleri yayınlanan Japonlardan birinin gazeteci, birinin yardım görevlisi, birinin ise barış eylemcisi olduğu öğrenildi.

Japonya’nın, Irak’ta, insanı yardım projelerinde çalışan 500 kişilik bir birliği bulunuyor.

Bu arada, güneyde rehin alınan Güney Koreli Hıristiyan misyonerlerin serbest bırakıldıkları yolunda haberler alınıyor. Güney Kore hükümeti, son çatışmalar nedeniyle Irak’taki askerlerinin, üslerinden çıkmasını yasakladı.

Dışişleri Bakanı Ban Kimun, insanı yardım ve inşaat çalışmalarının da süresiz olarak askıya alındığını bildirdi. Şu anda, Irak’ta, çoğu sıhhiye ve istihkam askeri olmak üzere 400 kişilik bir Güney Kore birliği bulunuyor.

Bu yıl içinde, Irak’a 3 bin asker daha göndermeye hazırlanan Seul hükümeti, çatışmalar nedeniyle planda değişiklik yapılmadığını açıkladı.

Haberlere göre, direnişçiler tarafından kaçırılan İsrail vatandaşı 2 Araptan biri Amerika Uluslararası Kalkınma Dairesi adına çalışıyor.

XS
SM
MD
LG