Erişilebilirlik

Denktaş: 'Hayır Diye Bas Bas Bağırıyorum' - 2004-04-08


Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş son Milli Güvenlik Kurulu toplantısı hakkında bilgi almak için geldiği Ankara’dan ayrılırken Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde Türk tarafının Annan planıyla ilgili endişelerinin yer aldığını söyledi.

Denktaş, Esenboğa Havaalanında düzenlediği basın toplantısında Annan Planı’nın baskı metoduyla halk önüne getirildiğini ve beşinci kez tadilata uğradığını yineledi. Rauf Denktaş Ada’da "hayır" kampanyası başlatıp başlatmayacağı konusunda ise üç gündür bas bas bağırdığını, "hayır" kampanyasını başlattığını söyledi. Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos da dün, nihai Annan Planı’na "hayır" diyeceğini açıklamıştı.

Ankara temaslarında Cumhurbaşkanı Sezer Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül’le görüşen Denktaş, dün Sezer ile öğle yemeğinde ikinci kez biraraya geldi. Denktaş yaptığı açıklamada Kıbrıs’taki halkın lehte olanlar ve aleyhte olanların konuşmalarını dinleyerek 24 Nisan'daki referamduma kadar bir karar vereceğini, ancak lehte olanların da aleyhte olanların da 9 bin sayfayı okumadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise, Papadopulos ve Denktaş’ın hayır kampanyalarının hatırlatılması üzerine “hamasi laflarla bir yere varılmaz” dedi ve Annan planının hamasetten ve iç siyasetten uzak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Gül, "gelecekte bundan daha iyi olmasını düşünüyorlarsa hayır desinler" diye konuştu. Bakan Gül, Kıbrıs konusunda soğukkanlı bir analiz yapılması gerektiğini yoksa kaybeden tarafının Kıbrıslı Türkler olacağını belirtti.

Son zamanda Irak'ta meydana gelen olayları da değerlendiren Abdullah Gül Amerika’nın Türkiye’den Irak’a asker talep ettiği yönünde haber çıktığının hatırlatılması üzerine böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Bu arada CHP’li muhalif milletvekilleri olağanüstü kurultay toplanmasını talep ettiler. Yerel seçimlerde alınan sonuçlardan memnun olmayan ve parti yönetimini sorumlu tutan CHP’li muhalif milletvekilleri yazılı bir açıklama yaparak olağanüstü kurultay toplanması çağrısında bulundular.

Bugün ayrıca Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü ayrı ayrı kabul edecek. Köşk’teki görüşmelerin konusunun Kıbrıs referandumu olması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG