Erişilebilirlik

Türkiye Taahhütnameyi Gönderdi - 2004-04-07


Türkiye, Annan planının 24 Nisan’da Kıbrıs'ta referanduma götürülmesini kabul ettiğine ilişkin taahhütnameyi, bugün Birleşmiş Milletler’e gönderdi. Başbakan Erdoğan imzalı taahhüt mektubunda, referandumlardan olumlu sonuç çıkması durumunda, planın onaylanması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağı taahhüdünde de bulunuldu. Ayrıca, Ankara’ya sürpriz bir ziyarette bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Erdoğan’la görüştü. Denktaş görüşmelerinde Annan planına ilişkin kaygılarını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs planının son halini sunmasından sonra bütün taraflardan yazılı taahüt istemişti. Annan bu taahütleri İsviçre’deki görüşmelerin kapanış töreninde almak istemiş ancak Rum kesimi ve Yunanistan’ın imza atmak istememesi nedeniyle amacına ulaşamamıştı. İmza törenin olmaması nedeniyle de her iki taraftan New York mütabakatında öngörüldüğü gibi 9 Nisan’a kadar yazılı taahüt bekleniyordu.

Denktaş Ankara'da

Öte yandan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Çankaya Köşkünde dün biraraya geldiler. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada Sezer ve Denktaş’ın Kıbrıs konusundaki gelişmelerle ilgili ayrıntılı görüş alışverişinde bulundukları vurgulandı.

Bu görüşmenin ardından Denktaş, Başbakanlık Resmi Konutu'nda Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül’le de biraraya geldi. Görüşmede Bürgenstock zirvesinde son şekli verilen Annan planının içeriği ve takvimiyle ilgili ayrıntılı değerlendirmelerde bulunulduğu bildirildi. Görüşmede ayrıca referandum öncesinde Türk tarafının nasıl bir strateji izlediği üzerinde de durulduğu ancak net bir ortak tavır belirlenemediği öğrenildi.

Denktaş daha sonra TV8 kanalında katıldığı programda Ankara temaslarına ve Kıbrıs sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Denktaş Meclis’te dün yapılan Genel Kurul'da konuşmak için davet almadığını belirtti ve “davet alsaydım,gitmek görevimdir” dedi. Denktaş ayrıca, Kıbrıs Türkü’nün 24 Nisan’da kaderini tayin edeceğini söyledi ve Ankara temaslarında Annan Planı hakkında endişelerini dile getirdiğini belirtti. Denktaş’ın bugün öğleden sonra Türkiye’den ayrılarak Ada'ya dönmesi bekleniyor.

"Plan İki Tarafı da Tam Tatmin Etmemektedir"

Meclis Başkanı Bülent Arınç ise dün yapılan Meclis Genel Kurulu ve Denktaş’ın mecliste neden konuşma yapmadığına ilişkin soruları yanıtladı. Arınç, Annan planı konusunda Türk tarafının haklı itirazları olduğunu söyledi ve bu plan her iki tarafı da tam tatmin etmemektedir dedi. Denktaş’ın dün yapılan Meclis Genel Kurulunda niye konuşmadığını ilişkin soruya ise Arınç, Denktaş’tan böyle bir talep gelmediğini ancak böyle bir talebin gelmesi durumunda Denktaş ın mecliste konuşabileceği yanıtını verdi.

Ayrıca, dün yapılan Meclis Genel Kurulunda Kıbrıs konusunda iktidar ve muhalefet partileri arasında görüş ayrılıkları çıktı. Kurulda bilgi veren Dışişleri Bakan Abdullah Gül konuşmasında Annan Planının artıları ve eksileri olduğunu söyledi. Referandum konusunda son kararı Kıbrıs’taki Türklerin vereceğini anlatan Gül, “Kararlarına saygı duyacağız. Referandumda da genel seçimler gibi açık olacaktır” diye konuştu.

Tartışmalı geçen oturumda konuşan CHP Grup Başkanvekili Onur Öymen ise hiç okunmamış 9 bin sayfanın onaylanmasının istendiğini belirterek, Annan Planı’nın Kıbrıs’ın Girit gibi kaybedilmesine yol açacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG